Jak pěstovat okrasné česneky

Okrasné česneky jsou bezesporu trendem dnešního designu zahrad. Přichází na scénu jakmile se začnou ostatní cibuloviny zatahovat a v čase, kdy startují trvalky. 

Jejich majestátnost a výrazný vzhled i zbarvení nelze přehlédnout. Dodají šmrnc každé zahradě.

 

Pěstování okrasných česneků je jednoduché a podobné pěstování většiny ostatních trvalek.

Pro výsadbu je ideálním časem podzimní období, a to říjen a začátek listopadu až do zámrazu. Při jarních výsadbách v období března a dubna je kvetení obvykle opožděno cca o měsíc.

Výsadbu je vhodné provádět do lehčí půdy na slunné, spíše sušší stanoviště.

Způsob a hloubka výsadby závisí na druhu česneku. V naší nabídce můžete najít česnek Allium aflatunense ´Purple Sensation´, který je vyššího vzrůstu, cca 80 cm. Jedná se o výraznou dominantu, která působí zajímavě vysazená jednotlivě nebo po skupinkách menšího počtu.

Tento česnek má vetší cibule, které je vhodné vysazovat až 3x tak hluboko, jako je výška cibule. Důležité je při výsadbě dohlédnout na vhodný směr usazení cibule, a to kořínky nebo ploškou dolů, špičkou nebo pupenem nahoru.

Okrasné česneky je vhodné zhruba co 3 roky ze země vyjmout a rozdělit dceřiné cibulky, které hlavní cibuli zbytečně oslabují a mají za následek to, že rostlina již po několika letech na místě vytváří více květů, které jsou však drobnější a slabší.

Dalším druhem okrasného česneku v našem dárkovém lněném pytlíčku je česnek Allium sphaerocephalon, který je drobnější cca 50-60 cm a ne tolik výrazný, ale je neméně zajímavý a dodá výsadbám jedinečné kouzlo. Tento česnek vykvétá o něco později, v červnu až červenci.

Jeho zbarvení má růžovočervený nádech a působí velmi pěkně ve výsadbách bíle kvetoucích trvalek, mezi nízkými okrasnými travinami a rostlinami se stříbřitým listem. Vysazuje se ideálně do skupinek o větším počtu rostlin, ideálně alespoň 5 - 6 ks, kdy krásně vynikne.

Cibulky jsou oproti A. aflatunense výrazně drobnější a je vhodné je sadit do hloubky 2-3 násobku jejich výšky. Při hlubší výsadbě nemusí spolehlivě vykvést.

 

Okrasné česneky jsou kromě svého dekorativního vzhledu v záhonech vhodné také k řezu, a to jak ve stavu barevného květu, tak i po odkvětu, kdy vytvoří zelené semeníky. Využitelná jsou také zcela seschlá květenství, ale je třeba si dát pozor na poměrně velké množství vypadávajících semínek.

 

Máte další otázky k pěstování česneků či potřebujete poradit s výběrem vhodného druhu do svého záhonu? Neváhejte mi napsat na info@vyroste.cz