Co si zasejeme, to nám Vyroste...aneb Bohatství Vánoc!

Dnes je 1. adventní neděle, jeden z mých nejoblíbenějších dní v roce, a já vám všem, kdo sledujete a podporujete mou malou velkou lásku, semínkový projekt VYROSTE, ze srdce děkuji a přeji, aby letošní adventní čas byl pro vás časem klidu, pohody, radosti a lásky!

 Domovy dnes rozzáříme světlem první adventní svíčky, provoníme jehličím, setkáme se společně při rozsvěcování vánočních stromů v našich obcích, začneme se ladit na vánoční atmosféru a myslet na své blízké. Celý tento den je kouzelný už tím, že vždy vychází na neděli, má svou duchovní symboliku a většinu z nás prostě chtě něchtě do vánoční nálady vtáhne. Ale jako každý rok, po neděli příjde pondělí, prosinec na krku, a my začneme stresovat. Ačkoli jsme letos chtěli „šetřit“, všechna ta světýlka a třpytivé dekorace ve výlohách se nám budou snažit vsugerovat, že i když je doba "zlá", Vánoce prostě musí být „BOHATÉ“!

Najdeme však v těch nádherných výlohách skutečné „BOHATSTVÍ VÁNOC“?

Mám pro vás malé zamyšlení se nad tím, jak třeba letos na Vánoce nahlédnout jinak…možná totiž mohou být vaše Vánoce mnohem bohatší, než kdy dříve, a přitom vás nemusí stát skoro nic.

Znáte to, jak se celá ufuněná, ověšená taškami, řítíte po nákupním centru (a neřešíte, proč Black Friday sleva je i v sobotu nebo úterý), oči vám lítají na všechny strany nad blyštivými se výzdobami výloh a nestíhate sledovat cedulky SALE, volající už z dáli „Poooojď“…hlavou se Vám  honí, kolik máte ještě limit na kartě, jestli už manžel, hlídající děti, není nervózní, že jste 3 hodiny nezvěstná, a jestli Vám nechybí  7. dárek pro ségru, 5. pro mamku a aspoň ten jeden pro tchýni? Tak já…já to už několik let NEZNÁM! Do obchoďáku „nepáchnu“ a  můžu vám říct, je to děsně osvobozující, vyhnout se tomuto předvánočnímu šílenství.

Dnešní doba je „strašná“, alespoň tak nám to média vtloukají do hlavy, že vlastně většina z nás žije již téměř na pokraji chudoby a bez strachu, co bude dál, se v podstatě dnes snad ani „nedá“ žít.  Ale zkuste na chvíli zavřít oči, podívat se do minulosti na životy našich babiček, prababiček, a dál… máte pocit, že se některé generace měly lépe než my dnes? Že byla již někdy doba, kdy byla tak vysoká šance "přežít", jako máme my dnes? Ano dnes, právě teď, kdy budeme péct cukroví z másla za 70 Kč (nebo radši péct vůbec nebudeme??) a svítit si na Štědrý večer jen prskavkami (i když i ty beztak fest podraží)!? NEMĚLY! Pokud nevěříte, oči zase otevřete a zajděte se podívat třeba do nákupního centra, kteréhokoliv.  Můžete tam vidět hromady zbytečností a mezi nimi pobíhající lidi „bohaté“ (v překladu současné doby „mající, zatím ještě, dost peněz“… kolikže to je dost? Netuším…), nebo ty, kteří se na Vánoce chtějí  tvářit, že jsou bohatí - kteří celý rok šetří na to, aby mohli v tomto období pořádně proluftovat peněženku, a pak také ty, kteří každý měsíc „škrábou“ na složenky, ale zde jsou také ověšeni taškami a tváří se, jako bohatí. Dále pak babičky, předhánějící se, která má vnoučata „radši“ (samozřejmě důkazem budiž, kolik zbytečností jim na Vánoce naháže do dárkových tašek)...

Ale je to skutečně tak? Jsme bohatí, když nám pocit štěstí navozuje zavalit se navzájem na Vánoce dárky? Nakoupit sobě i druhým hromady věcí, které povětšinou možná vůbec nepotřebujeme, ba co je horší, často si je ani NEPŘEJEME?!

Většina dětí píše každý rok svá PŘÁNÍ v dopise Ježíškovi. I ty moje. Je to kouzelná chvíle, která má u nás tradici v předvečer prvního adventního dne. Dopis dáme večer za okno a do rána prostě „zmizí“. Moje děti píšou dopis tajně samy, resp.si od základu svá přání samy vymýšlí. Nikdy na tomto seznamu neměly více než 2-3 věci, což připisuji hlavně tomu, že jim nedávám podněty k tomu, aby si přály 20 dárků. Nechodíme do komerčních hračkářství, opravdu NIKDY!, nenosíme domů letáky, lákající k nákupu, třídíme nepotřebné hračky na charitu či pro přátele s menšími dětmi a necháváme jen ty, s kterými si děti aktuálně hrají. Nově se snažím pořizovat věci buďto výměnou od kamarádek nebo z bazárků a jen takové věci, které cítím, že mé děti opravdu potřebují. Snažím se vnímat jejich zájmy, nadšení a nádání pro konkrétní aktivity, pozorovat, které věci je zaujmou na delší dobu třeba u kamarádů,…a z toho pak vyvodím, jestli má smysl věc pořizovat. Dcera má letos v podstatě jedno jediné přání, které je tak silné, že vím, že kdyby byl pod stromečkem jen tento jediný dárek, bude šťastná bez zamýšlení se nad tím, proč tam nic dalšího nebylo. Vím to, protože jsem to ZAŽILA! Protože v mém srdci je již více než 30 let zakovaná ta nejkrásnější vzpomínka na Vánoce, z dob, kdy jsme byli „chudí“, z mého dětství, kdy mí rodiče měli pár korun na výplatě, po práci ještě do tmy pracovali na poli a běhali kolem hospodárky, aby nás měli čím nakrmit,...kdy jsme žili do mých 14 let (což by snad už dnešní teenager ani neuměl přežít) bez pitné vody a chodili v 6 ráno 2 km pěšky na autobus do školky,… I přes to všechno tam, pod stromečkem s pár skleněnými ozdobami a jablíčky, tenkrát BYLO! Moje první kolo! Kolo, kterého jsem si nesmírně vážila, starala se o něj a za které jsem Ježíškovi byla po několik let vděčná. Vlastně ne po několik, ale po celých těch 30! …a pak ho samozřejmě postupně podědily všechny mé sestry :)

Moc bych si přála, aby v této dnešní „bohaté“ době, měly děti možnost zažít tak hluboký pocit štěstí a upřímné dětské radosti, jaký jsem tenkrát zažila já, a na který nikdy nezapomenu. Vánoce nebyly o tom, že se měsíc lítalo a stresovalo, utrácely se úplně zbytečně hromady peněz, zamořovaly se domácnosti nepotřebnými věcmi, nestíhalo se za těch 14 dní volna navštívit své nejbližší a známé, dokonce se nestíhalo ani jim napsat omluvu, že nedorazíme, … takto to opravdu NEBYLO!

Tahle doba opravdu NENÍ příliš bohatá…bohužel. Většina lidí má mnoho, přestože stále řeší, jak mají málo…pravdou je, že v přepočtu na skutečné bohatství mnozí už dnes možná skutečně nemají skoro nic! Bohatství Vánoc, to nejsou zabalené drahé dárky, ani kartičky s nabitými penězi na nákup čehokoliv „potřebného?“, které jsou ve skutečnosti tím snad nejméně osobním a nejodfláknutěším dárkem EVER! Nejsou to ani narychlo vytištěné vouchery, zakoupené v té nejvýhodnější akci, protože darovat zážitek, navíc za výhodnou cenu, to je dnes prostě NEJVÍC!

Bohatství je to, čeho už dnes máme opravdu málo. Bohatství je POCIT! Pocit v srdci, pocit v duši, pocit v těle, který nás hřeje, který nás rozechvěje, který nás rozesměje. Je to pocit ŠTĚSTÍ, který nám nedá žádná věc! Který můžeme prožít jen, když jsme ve zdraví  SPOLU. Spolu s našimi nejmilovanějšími a nejbližšími  lidmi (nebo i zvířecími mazlíčky), ať už v reálném čase nebo ve vzpomínkách.

Moje nejbohatší Vánoce už byly…byly strašně dávno a byly ty nejhezčí! Byly to ty, kdy jsme neměli skoro nic, ale měli jsme SEBE! Těšili jsme se na ně jako na nejkrásnější čas v roce, těšili jsme se na tu úžasnou vůni cukroví, na to, jak ho společně se ségrami,  maminkou a babičkou budeme péct, a jak bude úplně nejlepší na světě! Jak taťka připraví ten nejlepší bramborový salát v roce a jak se v podvečer celý byt provoní máslovými rohlíčky do polívky a sádlem na kapří řízky. Jak nám u toho dědeček zahraje na housle a babička Božka zazpívá…A HLAVNĚ… Jak budeme všichni natěšení na večer a celý ten den bude trvat strašně moc dlouho!!! A večer? Večer, ten bude prostě nejlepší! A nejlepší na něm bude to, že ať už je nám 5, 30, 50 nebo 70, ucítíme společně to KOUZLO VÁNOC. Uvěříme alespoň na chvíli, že nám dárečky pod stromeček přinesl Ježíšek, ucítíme pocit štěstí při rozkrojení jablíčka (a trochu i toho napětí, co když tam tentokrát nebude?) a budeme si představovat, jak venku padají bílé vločky sněhu a jsou to ty pravé Vánoce! Protože pokud člověk věří, nic není nemožné!

A víte co? Moje nejbohatší Vánoce vlastně ještě NEBYLY! Moje nejbohatší Vánoce chci mít LETOS!!! Ze srdce si přeji, aby je měla celá moje rodina a všichni moji blízcí! A abyste je zkusili mít také vy všichni! A vlastně je nechci mít jen letos, chci je mít už úplně KAŽDÝ ROK!!!

Nenechme se vystrašit tím, co "prý" bude. Važme si toho, co "je" teď...a věřte, že toho, co máme, pořád ještě není málo!

 

Bohatství  Vánoc…je být SPOLU!

 

A pokud přece jen sháníte vánoční dárky (já samozřejmě taky :))...zkuste třeba letos na Vánoce nahlédnout jinak:

1. Nenechte se zlákat komerčními nabídkami.

2. Pro nákup předmětů vyhledejte regionální, českou značku nebo výrobce, kterému pomůže vaše podpora.

3. Vyhledejte produkt, který má smysl.

4. Nerozhazujte peníze za věci, které jsou nepotřebné, které zatěžují váš životní prostor. Vyberte ty, které Vám i druhým poslouží, potěší, které využijí.

5. Podpořte ty, kteří tak bohaté Vánoce, jako Vy, mít nemohou.

6. Každý malý krůček k jinému pohledu než je ten, který je nám uměle vtloukán do hlavy, je malé bohatství pro nás…a z malého bohatství časem vznikne Bohatství velké!

 

Pokud už své bohatství máte, podělte se o něj s těmi, kterým i jeho malý kousíček, může ZMĚNIT ŽIVOT!

→ Odpusťte těm, kteří Vás zklamali.

→ Poděkujte těm, kteří Vám pomáhají.

→ Řekněte těm, koho máte rádi, Mám Tě rád!

→ Udělejte dobrý skutek, jakýkoliv...

 

V současné době běží mnoho úžasných projektů, které je možné podpořit...stačí jen udělat si chviličku (třeba namísto toho nejvíc zbytečného času, stráveného v obchoďáku) a vyhledat ten, se kterým souzníte:

https://www.krabiceodbot.cz/

https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/

https://www.milyjezisku.eu/cr

https://www.daruj-hracku.cz/

a mnoho dalších...