Jak pěstovat bylinky

Jak pěstovat bylinky, doma i v zahradě

 

I když o sobě říkáte, že vám uschne i kaktus. I když jste zkušený zahradník a máte „zelené ruce“. I když se nacházíte kdekoli mezi tím. Bylinky jsou jednou ze zahradních (i za oknem pěstovaných) nezbytností. Za trochu péče se vám odmění překrásnou vůní, vykouzlí úsměv na rtech kdykoli půjdete kolem a zejména, udělají spoustu radosti v kuchyni.

 

Pokud jste si zakoupili kolekci Bylinková zahrádka, máte nyní doma 6 sáčků se základními bylinkami, s petrželí, bazalkou, libečkem, dobromyslí, tymiánem a pažitkou. A já vám teď dám pár tipů, aby vám opravdu vyrostli a dělali radost.

 

Co budete potřebovat

Zeminu – prodává se i speciální varianta právě pro pěstování bylinek, ale vám stačí jakýkoli zahradnický substrát, tzv. univerzální. Pokud máte tu možnost, smíchejte ho s trochou písku a krásným živým humusem.

Několik menších kalíšků nebo květináčků – na předpěstování semínek. Nehledejte v tom žádnou vědu a hlavně, nevytvářejte zbytečně nový odpad, schraňte si třeba kelímky od jogurtů, poslouží skvěle.

Větší květináče k přesazení předpěstovaných bylinek – moje doporučení? Použijte květináče z přírodních materiálů, třeba ty krásné terakotové, s odtokovou miskou. Jako se vy cítíte lépe v oblečení z přírodních materiálů, ani rostliny nemilují být obklopeni plastem.

Chuť a čas učit se a objevovat.

 

Jak na to

Po zimě je ten nejlepší čas vysadit semínka v průběhu února. Některá si totiž dávají na čas a klíčí pomalu, vy si tak ale zajistíte silné a zdravé rostliny už na začátek jara. Semínka ale můžete v interiéru sázet celý rok.

Naplňte vaše vybrané malé kalíšky zeminou do 2/3. Navrch nasypte několik semínek. V sáčcích je jich množství pro několik opakovaných výsevů, vám by jich pro poprvé mohlo stačit asi 10. Semínka zatlačte do substrátu (tak říkají zahradních hlíně) a malinko přihrňte. Celé tohle veledílo navlhčete, dejte na slunný parapet a udržujte vlhký po celou dobu! V době topné sezóny je třeba si pohlídat, aby vám kalíšek nikdy zcela nevyschl, semínka by přestala klíčit a už nikdy se nevzpamatovala. Zároveň je třeba zalívat vše opatrně, protože když tam nalijete vody jak pro slona, semínka vyplavíte. Proto je ideální pořídit si rozprašovač a ten nechávat někde poblíž – plný vody, která bude hezky odstátá. Odpustíte tak vašim rostlinkám chlorový i záplavový šok.

Nepanikařte, že se nic neděje. To snad není možný, uběhl týden a nic?! To nevyroste. Ale… už vidíte ten první malý klíček? A další den je jich najednou plno! Uznávám, některé bylinky, zdravím pane petržel, jsou bestie a opravdu si dávají na čas. Vydržte, udržujte ve vlhku a uvidíte, že během 2 týdnů budete mít kalíšky plné malých rostlinek.

Když rostlinky zesílí (už mají 6 a víc pravých lístků), je čas na stěhování. Já v této fázi bylinky sesazuji do jednoho velkého květináče, kus putuje do bylinkového záhonu, a co zbude, rozsadím do jednotlivých terakotových květníků s odtokem a podmiskou. Vsuvka – květináče s podmiskou doporučuji zejména, pokud máte děti. Děti rády zalévají. Pořád a všechno. A bylinky nejsou lekníny, tolik dětské lásky a vody by nemusely zvládnout.

Váš vybraný květník opět naplňte hlínou, tedy substrátem, už jsme tu všichni zkušení zahradníci, tak pojďme dodržovat terminologii, že jo? Taky tedy naplňte květník do ½ substrátem. Předpěstované rostlinky z kalíšků prosím netahejte, není to pohádka o řepě. Kalíšek dejte vzhůru nohama, stonečky bylinek nechte mezi prsty a vyndejte z kalíšku vše. Vidíte ten trs kořínků! Úžasné že. Teď můžete bylinky buď opatrně rozdělit. Opatrně. Nebo do květníků přesadit takto celé. A to je i mé doporučení. Některé z nich, třeba bazalka, totiž daleko raději roste obklopena kamarádkami.

A kam teď s tím? Bylinky milují slunce (nebo polo slunce). V bytě nechte květináče na slunném parapetu. Venku se nebojte dát květináče na terasu či balkon. nezapomeňte je pravidelně zalévat a každé dva týdny přihnojit, ideálně organickým hnojivem k tomu určeným.

 

A teď už jen růstu zdar, užijte si pěstování, přeji vám z celého srdce, ať vám projekt vyroste.

Bára

 

PB030027