Rady a tipy

Jarní květy pro radost

Mým přáním je, abyste všechny semínka a cibulky koupené v našem obchůdku mohli pěstovat, i když nemáte zahrádku, ať jste začátečník, nebo máte zelené ruce. Pojďte si dnes přečíst pár tipů, jak využít naše kolekce jarních cibulovin netradičně. Zkuste vysadit cibule do květináčů.

 

Do květníků a truhlíků lze sázet všechny druhy cibulovin. Stejně, jako při výsadbě do zemně je nejvhodnější doba nyní, na podzim.

 

Aby se dílo podařilo a vy se z jara dočkali záplavy květů, držte se následujících pravidel:

Vyberte dostatečně velkou nádobu. Jako u jiných rostlin doporučuji pro pěstování cibulovin v květináčích ty z přírodních materiálů, s podmiskou pro odtok vody. Květináče by měly být i dostatečně hluboké, hned vysvětlím proč.

Na dno vybrané nádoby dejte vrstvu kamínků pro lepší odtok vody. Cibuloviny milují lehkou zeminu, váš vybraný substrát tedy smíchejte s ¼ písku (pokud ho nemáte, nebojte se, cibuloviny vám vykvetou i tak).

Cibuloviny můžete v květináčích míchat a sázet spolu – proto jsem upozorňovala na hloubku květináče. Vidíte, že vaše cibulky jsou různě velké. Různé druhy totiž zakořeňují a vyrůstají rozdílně dlouho. Správným zasazením ale můžete tuto dobu synchronizovat a mít tak na jaře úžasně kvetoucí mix v jednom květináči.

Obecně se držte pravidla, že největší cibule patří nejhlouběji. Velké cibule narcisů a tulipánů tedy vysaďte do spodní části květináče. Cibule se nesmí vzájemně dotýkat, nechte jim mezery alespoň 1 cm. Každou vrstvu cibulí zahrňte zeminou, do té pak můžete sázet další vrstvy. Tím, jak se rostliny ze spodní vrstvy musí prokousávat ven, vykvetou vám společně s drobnými rostlinami na povrchu.

Nezapomeňte vaše veledílo pořádně zalít, aby cibule neuschly. Květník musí být chráněný před promrznutím, ale zimní teploty potřebuje zažít, aby vám květiny na jaře bohatě vykvetly. Nechte tedy květináče na chráněném stanovišti venku a občas ho dostatečně zalijte. Ochranu před promrznutím berte vážně, květníku umístěte k domu, překryjte chvojím, obalte filcem, můžete jim udělat ochranu i s polystyrenových desek. Lehce zalévejte co dva týdny, kontrolujte, zda květníky nestojí ve vodě a nejsou přemokřené.

I na jaře nechávejte cibuloviny na chladnějším místě venku, cibuloviny budou kvést déle. V době květu nezapomeňte na hnojivo, aby měly cibule dost síly na další rok. Po odkvětu a zatažení listů je můžete buď přesadit do záhonu v zahradě, nebo vyjmout, uložit v písku na suché a chladné místo a na podzim opět rozmístit do květináčů. Víte, za jak dlouho cibule pustí kořeny? Krokusům to trvá 8 týdnů, narcisům 10 a tulipánům 12.

 

Pár rad závěrem

Aby se vám pěstování cibulovin v nádobách povedlo, použijte substrát bohatý na živiny. Květináč nepřelívejte, ale nesmí ani proschnout. A pozor na extrémní střídání teplot v předjaří – ranní mrazíky versus výheň na slunci.

Tip pro experty

Všimněte si, že cibule tulipánu má jednu stranu plošší. Při umístění do květníku směřujte tuto stranu cibule k jejímu okraji, listy pak budou také vyrůstat směrem ven.

 

Ať se vám dílo podaří a cibule na jaře přinesou mnoho radosti,

 

Bára

 

velká jarní pohádka

Jak pěstovat bylinky

Jak pěstovat bylinky, doma i v zahradě

 

I když o sobě říkáte, že vám uschne i kaktus. I když jste zkušený zahradník a máte „zelené ruce“. I když se nacházíte kdekoli mezi tím. Bylinky jsou jednou ze zahradních (i za oknem pěstovaných) nezbytností. Za trochu péče se vám odmění překrásnou vůní, vykouzlí úsměv na rtech kdykoli půjdete kolem a zejména, udělají spoustu radosti v kuchyni.

 

Pokud jste si zakoupili kolekci Bylinková zahrádka, máte nyní doma 6 sáčků se základními bylinkami, s petrželí, bazalkou, libečkem, dobromyslí, tymiánem a pažitkou. A já vám teď dám pár tipů, aby vám opravdu vyrostli a dělali radost.

 

Co budete potřebovat

Zeminu – prodává se i speciální varianta právě pro pěstování bylinek, ale vám stačí jakýkoli zahradnický substrát, tzv. univerzální. Pokud máte tu možnost, smíchejte ho s trochou písku a krásným živým humusem.

Několik menších kalíšků nebo květináčků – na předpěstování semínek. Nehledejte v tom žádnou vědu a hlavně, nevytvářejte zbytečně nový odpad, schraňte si třeba kelímky od jogurtů, poslouží skvěle.

Větší květináče k přesazení předpěstovaných bylinek – moje doporučení? Použijte květináče z přírodních materiálů, třeba ty krásné terakotové, s odtokovou miskou. Jako se vy cítíte lépe v oblečení z přírodních materiálů, ani rostliny nemilují být obklopeni plastem.

Chuť a čas učit se a objevovat.

 

Jak na to

Po zimě je ten nejlepší čas vysadit semínka v průběhu února. Některá si totiž dávají na čas a klíčí pomalu, vy si tak ale zajistíte silné a zdravé rostliny už na začátek jara. Semínka ale můžete v interiéru sázet celý rok.

Naplňte vaše vybrané malé kalíšky zeminou do 2/3. Navrch nasypte několik semínek. V sáčcích je jich množství pro několik opakovaných výsevů, vám by jich pro poprvé mohlo stačit asi 10. Semínka zatlačte do substrátu (tak říkají zahradních hlíně) a malinko přihrňte. Celé tohle veledílo navlhčete, dejte na slunný parapet a udržujte vlhký po celou dobu! V době topné sezóny je třeba si pohlídat, aby vám kalíšek nikdy zcela nevyschl, semínka by přestala klíčit a už nikdy se nevzpamatovala. Zároveň je třeba zalívat vše opatrně, protože když tam nalijete vody jak pro slona, semínka vyplavíte. Proto je ideální pořídit si rozprašovač a ten nechávat někde poblíž – plný vody, která bude hezky odstátá. Odpustíte tak vašim rostlinkám chlorový i záplavový šok.

Nepanikařte, že se nic neděje. To snad není možný, uběhl týden a nic?! To nevyroste. Ale… už vidíte ten první malý klíček? A další den je jich najednou plno! Uznávám, některé bylinky, zdravím pane petržel, jsou bestie a opravdu si dávají na čas. Vydržte, udržujte ve vlhku a uvidíte, že během 2 týdnů budete mít kalíšky plné malých rostlinek.

Když rostlinky zesílí (už mají 6 a víc pravých lístků), je čas na stěhování. Já v této fázi bylinky sesazuji do jednoho velkého květináče, kus putuje do bylinkového záhonu, a co zbude, rozsadím do jednotlivých terakotových květníků s odtokem a podmiskou. Vsuvka – květináče s podmiskou doporučuji zejména, pokud máte děti. Děti rády zalévají. Pořád a všechno. A bylinky nejsou lekníny, tolik dětské lásky a vody by nemusely zvládnout.

Váš vybraný květník opět naplňte hlínou, tedy substrátem, už jsme tu všichni zkušení zahradníci, tak pojďme dodržovat terminologii, že jo? Taky tedy naplňte květník do ½ substrátem. Předpěstované rostlinky z kalíšků prosím netahejte, není to pohádka o řepě. Kalíšek dejte vzhůru nohama, stonečky bylinek nechte mezi prsty a vyndejte z kalíšku vše. Vidíte ten trs kořínků! Úžasné že. Teď můžete bylinky buď opatrně rozdělit. Opatrně. Nebo do květníků přesadit takto celé. A to je i mé doporučení. Některé z nich, třeba bazalka, totiž daleko raději roste obklopena kamarádkami.

A kam teď s tím? Bylinky milují slunce (nebo polo slunce). V bytě nechte květináče na slunném parapetu. Venku se nebojte dát květináče na terasu či balkon. nezapomeňte je pravidelně zalévat a každé dva týdny přihnojit, ideálně organickým hnojivem k tomu určeným.

 

A teď už jen růstu zdar, užijte si pěstování, přeji vám z celého srdce, ať vám projekt vyroste.

Bára

 

PB030027

Příběh Vyroste

 

Zahradničení je láska, koníček, který vás pohltí, i když o sobě teď říkáte, že vám uschne i kaktus. 

 

Vizí projektu Vyroste je přinášet radost do vašich domovů.

Krabičky a semínka Vyroste jsou krásným dárkem pro vás i vaše nejbližší. Ať už chcete společně oslavit narozeniny, svátek nebo třeba udělat radost novomanželům.

Hledáte neokoukaný a zároveň ekologický dárek pro vaše firemní partnery a zákazníky?

Není problém, na krabičky umístíme váš branding tak, jak potřebujete: například logo na obal výrobku a dárkovou kartičku dovnitř. Získejte firemní dárek bez starostí. Pošlete nám nezávaznou poptávku ještě dnes na info@vyroste.cz

 

Jak roste projekt Vyroste

 

2019 – V hlavě mi klíčí myšlenka na vlastní projekt, který by obsahoval vše, co mám ráda, a který by dělal radost ostatním.

2020 – Využívám tohoto zvláštního roku, kdy se vše zastavuje, aby zase mohlo růst, a pouštím projekt do světa s plnou sílou.

2020 – Na Vánoce slavíme 2 měsíce od spuštění prodeje a zároveň odesíláme krabičku s pořadovým číslem 500.

2021 – Máme velkém plány – dvě velké a dvě malé kolekce ještě na jaře. Máte se na co těšit!

 

Projekt Vyroste vzniká od začátku do konce v České republice: od semínek až po recyklovatelné obaly. Ve všech krocích výroby spolupracujeme s prověřenými a zodpovědnými dodavateli.

 

Děkuji, že rostete s námi.

 

Podělte se s námi o vaše pěstitelské úspěchy na sociálních sítích pod #vyroste.

 

Bára Janošová, srdce značky Vyroste.

Stránka 1 z 1 - 3 položek celkem