Rady a tipy

Jak na rychlení cibulovin

Nakupujete v předjaří již narašené nebo kvetoucí cibuloviny v květináčích? A víte, že si je snadno můžete vypěstovat doma sami za mnohem nižší náklady? A navíc podle sebe, kreativně, pestře a atraktivně, s načasováním na konkrétní událost?  Přinášíme vám stručné shrnutí, jak si na daný termín přirychlit  cibuloviny z podzimních cibulek.

 CO BUDEME POTŘEBOVAT?

- Pěstební nádobu úměrně velkou velikosti použitých cibulek (lze sadit po 1 ks nebo sesazovat více kusů či více druhů cibulovin dohromady)

- drenáž na dno nádoby - štěrk, klacíky, kamínky, keramzit, hrubý písek,...

- kvalitní kyprý a výživný pěstební substrát nebo kompostní zeminu

- případné dekorace na povrch (mech, jemné kamínky, mulčovací kůra, jiné přírodniny)

 

PĚSTEBNÍ NÁDOBA

Fantazii se meze nekladou. Může se jednat o obyčejný hliněný květináč, truhlík, staré necky nebo plastový kontejner, vložený do dekorativního květináče.

Velikost pěstební nádoby vychází ze záměru, co chceme pěstovat.

Pokud budeme pěstovat pouze 1 ks cibulky, měl by být rozměr květináče zvolen zhruba tak, aby po každé straně vysazené cibulky byl prostor zhruba o její šířce (tedy pokud průměr cibulky je 5 cm, umístíme ji na střed a kolem ní by po všech stranách měl být 5 cm prostor k okraji nádoby). Hloubka nádoby by měla být minimálně zhruba 3 násobek výšky cibule s tím, že v případě rychlení není potřeba vysazovat cibule hluboko jako je sadíme ven do záhonu (rychlení neprobíhá ve venkovních podmínkách a není tedy riziko vymrznutí cibule jako venku). Dokonce je možné, aby část cibule při výsadbě vyčnívala nad horní okraj nádoby. Je však důležité, aby pěstební substrát byl výživný, vlhký a cibulka v něm držela vrcholem kolmo vzhůru.

 

VHODNÉ CIBULOVINY

- krokusy

- modřence

- hyacinty

- narcisy

- odrůdy tulipánů, které kvetou brzy

 

VÝSADBA CIBULOVIN

Cibuloviny k rychlení je do nádob možné sadit jednotlivě nebo po skupinkách, v jedné vrstvě či je sesazovat a vrstvit (např. do středu nádoby do hloubky 10-12 cm umístit hyacinty, narcisy nebo rané tulipány a směrem k okrajům do hloubky 5-7 cm umístit nízké cibuloviny, jako krokusy a modřence). 

Důležité je cibulky umístit kořínky vzhůru a pěstebním vrcholem kolmo vzhůru, což u některých druhů může být na první pohled hůře patrné.

Cibulky je nutné do substrátu přitlačit, aby v něm byly umístěny ve stabilní poloze, a aby se vytlačil vzduch od kořínků. Poté je možné cibule zasypat kvalitním substrátem tak, aby byly buď přihrnuté zeminou úplně, nebo trčel kousek pěstebního vrcholu.  Takto se často vysazují především hyacinty, které mají velkou, kulatou a poměrně souměrnou cibuli a trčící část cibule umocňuje estetický účinek této květinové dekorace.

Při sesazovaní více kusů cibulek by se navzájem neměly dotýkat. Po výsadbě je velmi důležitá zálivka, aby mohly kořínky co nejdříve začít růst a nedošlo k poškození vysazené cibule a zároveň, aby načasování kvetení bylo dodrženo.

 TERMÍN VÝSADBY

Rychlení rostlin je tak trochu experimentální způsob pěstování. Je vhodný jak pro začínajícího pěstitele, tak i pro zkušeného, ale k přesnému načasování termínu kvetení je potřeba určitých znalostí a zkušeností. První pokus, který však třeba nevyjde úplně "na čas" vás posune k touze se do toho další rok opět pustit. Uvidíte!

Obecně platí, že je pro rychlení cibulí důležité, aby prošly zakořeňovacím procesem, dlouhým zhruba 8-10 týdnů, dle druhu a odrůdy. Zakořeňování by mělo probíhat na bezmrazém místě s teplotou do 10°C. Substrát by měl být udržován přiměřeně vlhký.

Po tomto čase je  možné rostliny přenést do tepla, kde se spustí proces rašení, růstu listů, květních poupat a následné kvetení. Růst květního stvolu pěkně přímo do výšky podpoří zakrytí pěstebního vrcholu tak, aby byl v temnu až do doby, než se rozjede růst listů (cca do délky 7-10 cm, poté odtemníme).

 

VYUŽITÍ RYCHLENÝCH ROSTLIN

Rychlené rostliny lze využít jako dárek v předjarním období, k dekoraci bytu samostatně nebo jako součást aranžmá, ale také k řezu květů do vázy. 

Při včasné výsadbě a uskladnění v chladném prostoru je možné vypěstovat kvetoucí rostliny již na období Vánoc. Typické je však jejich načasování na termín blížícího se jara, kdy krásně dotvoří předjarní atmosféru interiéru.

         

 

 

 

Co si zasejeme, to nám Vyroste...aneb Bohatství Vánoc!

Dnes je 1. adventní neděle, jeden z mých nejoblíbenějších dní v roce, a já vám všem, kdo sledujete a podporujete mou malou velkou lásku, semínkový projekt VYROSTE, ze srdce děkuji a přeji, aby letošní adventní čas byl pro vás časem klidu, pohody, radosti a lásky!

 Domovy dnes rozzáříme světlem první adventní svíčky, provoníme jehličím, setkáme se společně při rozsvěcování vánočních stromů v našich obcích, začneme se ladit na vánoční atmosféru a myslet na své blízké. Celý tento den je kouzelný už tím, že vždy vychází na neděli, má svou duchovní symboliku a většinu z nás prostě chtě něchtě do vánoční nálady vtáhne. Ale jako každý rok, po neděli příjde pondělí, prosinec na krku, a my začneme stresovat. Ačkoli jsme letos chtěli „šetřit“, všechna ta světýlka a třpytivé dekorace ve výlohách se nám budou snažit vsugerovat, že i když je doba "zlá", Vánoce prostě musí být „BOHATÉ“!

Najdeme však v těch nádherných výlohách skutečné „BOHATSTVÍ VÁNOC“?

Mám pro vás malé zamyšlení se nad tím, jak třeba letos na Vánoce nahlédnout jinak…možná totiž mohou být vaše Vánoce mnohem bohatší, než kdy dříve, a přitom vás nemusí stát skoro nic.

Znáte to, jak se celá ufuněná, ověšená taškami, řítíte po nákupním centru (a neřešíte, proč Black Friday sleva je i v sobotu nebo úterý), oči vám lítají na všechny strany nad blyštivými se výzdobami výloh a nestíhate sledovat cedulky SALE, volající už z dáli „Poooojď“…hlavou se Vám  honí, kolik máte ještě limit na kartě, jestli už manžel, hlídající děti, není nervózní, že jste 3 hodiny nezvěstná, a jestli Vám nechybí  7. dárek pro ségru, 5. pro mamku a aspoň ten jeden pro tchýni? Tak já…já to už několik let NEZNÁM! Do obchoďáku „nepáchnu“ a  můžu vám říct, je to děsně osvobozující, vyhnout se tomuto předvánočnímu šílenství.

Dnešní doba je „strašná“, alespoň tak nám to média vtloukají do hlavy, že vlastně většina z nás žije již téměř na pokraji chudoby a bez strachu, co bude dál, se v podstatě dnes snad ani „nedá“ žít.  Ale zkuste na chvíli zavřít oči, podívat se do minulosti na životy našich babiček, prababiček, a dál… máte pocit, že se některé generace měly lépe než my dnes? Že byla již někdy doba, kdy byla tak vysoká šance "přežít", jako máme my dnes? Ano dnes, právě teď, kdy budeme péct cukroví z másla za 70 Kč (nebo radši péct vůbec nebudeme??) a svítit si na Štědrý večer jen prskavkami (i když i ty beztak fest podraží)!? NEMĚLY! Pokud nevěříte, oči zase otevřete a zajděte se podívat třeba do nákupního centra, kteréhokoliv.  Můžete tam vidět hromady zbytečností a mezi nimi pobíhající lidi „bohaté“ (v překladu současné doby „mající, zatím ještě, dost peněz“… kolikže to je dost? Netuším…), nebo ty, kteří se na Vánoce chtějí  tvářit, že jsou bohatí - kteří celý rok šetří na to, aby mohli v tomto období pořádně proluftovat peněženku, a pak také ty, kteří každý měsíc „škrábou“ na složenky, ale zde jsou také ověšeni taškami a tváří se, jako bohatí. Dále pak babičky, předhánějící se, která má vnoučata „radši“ (samozřejmě důkazem budiž, kolik zbytečností jim na Vánoce naháže do dárkových tašek)...

Ale je to skutečně tak? Jsme bohatí, když nám pocit štěstí navozuje zavalit se navzájem na Vánoce dárky? Nakoupit sobě i druhým hromady věcí, které povětšinou možná vůbec nepotřebujeme, ba co je horší, často si je ani NEPŘEJEME?!

Většina dětí píše každý rok svá PŘÁNÍ v dopise Ježíškovi. I ty moje. Je to kouzelná chvíle, která má u nás tradici v předvečer prvního adventního dne. Dopis dáme večer za okno a do rána prostě „zmizí“. Moje děti píšou dopis tajně samy, resp.si od základu svá přání samy vymýšlí. Nikdy na tomto seznamu neměly více než 2-3 věci, což připisuji hlavně tomu, že jim nedávám podněty k tomu, aby si přály 20 dárků. Nechodíme do komerčních hračkářství, opravdu NIKDY!, nenosíme domů letáky, lákající k nákupu, třídíme nepotřebné hračky na charitu či pro přátele s menšími dětmi a necháváme jen ty, s kterými si děti aktuálně hrají. Nově se snažím pořizovat věci buďto výměnou od kamarádek nebo z bazárků a jen takové věci, které cítím, že mé děti opravdu potřebují. Snažím se vnímat jejich zájmy, nadšení a nádání pro konkrétní aktivity, pozorovat, které věci je zaujmou na delší dobu třeba u kamarádů,…a z toho pak vyvodím, jestli má smysl věc pořizovat. Dcera má letos v podstatě jedno jediné přání, které je tak silné, že vím, že kdyby byl pod stromečkem jen tento jediný dárek, bude šťastná bez zamýšlení se nad tím, proč tam nic dalšího nebylo. Vím to, protože jsem to ZAŽILA! Protože v mém srdci je již více než 30 let zakovaná ta nejkrásnější vzpomínka na Vánoce, z dob, kdy jsme byli „chudí“, z mého dětství, kdy mí rodiče měli pár korun na výplatě, po práci ještě do tmy pracovali na poli a běhali kolem hospodárky, aby nás měli čím nakrmit,...kdy jsme žili do mých 14 let (což by snad už dnešní teenager ani neuměl přežít) bez pitné vody a chodili v 6 ráno 2 km pěšky na autobus do školky,… I přes to všechno tam, pod stromečkem s pár skleněnými ozdobami a jablíčky, tenkrát BYLO! Moje první kolo! Kolo, kterého jsem si nesmírně vážila, starala se o něj a za které jsem Ježíškovi byla po několik let vděčná. Vlastně ne po několik, ale po celých těch 30! …a pak ho samozřejmě postupně podědily všechny mé sestry :)

Moc bych si přála, aby v této dnešní „bohaté“ době, měly děti možnost zažít tak hluboký pocit štěstí a upřímné dětské radosti, jaký jsem tenkrát zažila já, a na který nikdy nezapomenu. Vánoce nebyly o tom, že se měsíc lítalo a stresovalo, utrácely se úplně zbytečně hromady peněz, zamořovaly se domácnosti nepotřebnými věcmi, nestíhalo se za těch 14 dní volna navštívit své nejbližší a známé, dokonce se nestíhalo ani jim napsat omluvu, že nedorazíme, … takto to opravdu NEBYLO!

Tahle doba opravdu NENÍ příliš bohatá…bohužel. Většina lidí má mnoho, přestože stále řeší, jak mají málo…pravdou je, že v přepočtu na skutečné bohatství mnozí už dnes možná skutečně nemají skoro nic! Bohatství Vánoc, to nejsou zabalené drahé dárky, ani kartičky s nabitými penězi na nákup čehokoliv „potřebného?“, které jsou ve skutečnosti tím snad nejméně osobním a nejodfláknutěším dárkem EVER! Nejsou to ani narychlo vytištěné vouchery, zakoupené v té nejvýhodnější akci, protože darovat zážitek, navíc za výhodnou cenu, to je dnes prostě NEJVÍC!

Bohatství je to, čeho už dnes máme opravdu málo. Bohatství je POCIT! Pocit v srdci, pocit v duši, pocit v těle, který nás hřeje, který nás rozechvěje, který nás rozesměje. Je to pocit ŠTĚSTÍ, který nám nedá žádná věc! Který můžeme prožít jen, když jsme ve zdraví  SPOLU. Spolu s našimi nejmilovanějšími a nejbližšími  lidmi (nebo i zvířecími mazlíčky), ať už v reálném čase nebo ve vzpomínkách.

Moje nejbohatší Vánoce už byly…byly strašně dávno a byly ty nejhezčí! Byly to ty, kdy jsme neměli skoro nic, ale měli jsme SEBE! Těšili jsme se na ně jako na nejkrásnější čas v roce, těšili jsme se na tu úžasnou vůni cukroví, na to, jak ho společně se ségrami,  maminkou a babičkou budeme péct, a jak bude úplně nejlepší na světě! Jak taťka připraví ten nejlepší bramborový salát v roce a jak se v podvečer celý byt provoní máslovými rohlíčky do polívky a sádlem na kapří řízky. Jak nám u toho dědeček zahraje na housle a babička Božka zazpívá…A HLAVNĚ… Jak budeme všichni natěšení na večer a celý ten den bude trvat strašně moc dlouho!!! A večer? Večer, ten bude prostě nejlepší! A nejlepší na něm bude to, že ať už je nám 5, 30, 50 nebo 70, ucítíme společně to KOUZLO VÁNOC. Uvěříme alespoň na chvíli, že nám dárečky pod stromeček přinesl Ježíšek, ucítíme pocit štěstí při rozkrojení jablíčka (a trochu i toho napětí, co když tam tentokrát nebude?) a budeme si představovat, jak venku padají bílé vločky sněhu a jsou to ty pravé Vánoce! Protože pokud člověk věří, nic není nemožné!

A víte co? Moje nejbohatší Vánoce vlastně ještě NEBYLY! Moje nejbohatší Vánoce chci mít LETOS!!! Ze srdce si přeji, aby je měla celá moje rodina a všichni moji blízcí! A abyste je zkusili mít také vy všichni! A vlastně je nechci mít jen letos, chci je mít už úplně KAŽDÝ ROK!!!

Nenechme se vystrašit tím, co "prý" bude. Važme si toho, co "je" teď...a věřte, že toho, co máme, pořád ještě není málo!

 

Bohatství  Vánoc…je být SPOLU!

 

A pokud přece jen sháníte vánoční dárky (já samozřejmě taky :))...zkuste třeba letos na Vánoce nahlédnout jinak:

1. Nenechte se zlákat komerčními nabídkami.

2. Pro nákup předmětů vyhledejte regionální, českou značku nebo výrobce, kterému pomůže vaše podpora.

3. Vyhledejte produkt, který má smysl.

4. Nerozhazujte peníze za věci, které jsou nepotřebné, které zatěžují váš životní prostor. Vyberte ty, které Vám i druhým poslouží, potěší, které využijí.

5. Podpořte ty, kteří tak bohaté Vánoce, jako Vy, mít nemohou.

6. Každý malý krůček k jinému pohledu než je ten, který je nám uměle vtloukán do hlavy, je malé bohatství pro nás…a z malého bohatství časem vznikne Bohatství velké!

 

Pokud už své bohatství máte, podělte se o něj s těmi, kterým i jeho malý kousíček, může ZMĚNIT ŽIVOT!

→ Odpusťte těm, kteří Vás zklamali.

→ Poděkujte těm, kteří Vám pomáhají.

→ Řekněte těm, koho máte rádi, Mám Tě rád!

→ Udělejte dobrý skutek, jakýkoliv...

 

V současné době běží mnoho úžasných projektů, které je možné podpořit...stačí jen udělat si chviličku (třeba namísto toho nejvíc zbytečného času, stráveného v obchoďáku) a vyhledat ten, se kterým souzníte:

https://www.krabiceodbot.cz/

https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/

https://www.milyjezisku.eu/cr

https://www.daruj-hracku.cz/

a mnoho dalších...

 

 

Dětská zahrádka

Plánování zahrady - 1. Zahradničíme s dětmi

 

Ať už žijeme na venkově či ve městě, ve většině z nás je přirozeně ukryta jakási touha mít ve své blízkosti kousek něčeho živého, něčeho, o co je třeba pečovat, starat se, radovat se z nových přírůstků či vlastních výpěstků a sazeniček, kterými můžeme obdarovávat své blízké.

Blízkost rostlin obohacuje každého z nás, vnímáme jejich proměnlivost v průběhu celého roku, zlepšují nám náladu, působí na naše zdraví, čistí náš životní prostor, dávají nám užitek. Každá jsou jiná, a i ty druhově „stejné“ jsou vlastně každá naprostý originál… stejně jako my, lidé.

Jaro je pro zahrádku bezesporu tím nejrozmanitějším obdobím. Zakládáme nové záhonky či balkonové truhlíky, sledujeme každý centimetr přírůstku, radujeme se z květů a jsme omámeni nekonečnými vůněmi kvetoucích dřevin, bylin i závanem z polí, lesů a luk. Vůně rostlin v člověku umocňuje dobrou náladu, pocit svěžesti je očišťující a osvobozující, dodává nám novou energii, čerstvost a také naději z nadcházející úrody. A dětem nekonečnou radost z každého kvítečku, broučka na něm nebo z možnosti obdarováním maminky květinkou do vázičky. Čas v přírodě, na zahrádce i na tom kousku balkónu v blízkosti rostlin je k nezaplacení.

Abychom na jaro byli připraveni, je ideální si přes zimu zahradu pěkně rozvrhnout. Protože pracuji mnoho let jako zahradní architekt, ráda vám předám své osvědčené tipy, pohledy a inspirace, jak si zahrádku co nejefektivněji naplánovat, na nic při tom nezapomenout, jak ji vytvořit tak, aby byla praktická, živá a krásná.

 

DĚTSKÁ ZAHRÁDKA

Zahrada může mít mnoho forem. Dnes se zaměříme na tu pro děti. Jedlou, praktickou, zábavnou, bezpečnou, léčivou, naučnou,...

 

Každý můžeme mít svůj prostor, který nazveme zahradou. Ať už se jedná o rozlehlou plochu kolem domu, ozeleněnou terasu, zimní zahradu, balkón či okenní truhlíky, vždy je zde záměr podobný. Být o kousek blíže přírodě, cítit ji, radovat se z ní i v ní, využívat její plody, pečovat o ni.

 

Možnosti pěstování rostlin jsou rozmanité. Ať už se jedná o klasické záhonky, v současnosti velmi oblíbené a praktické vyvýšené záhony, nebo nádoby. Sortiment je široký materiálově, velikostně i barevně. Stačí sladit s místem a vhodnou rostlinou a zahradničení může začít.

 

Ne každý má v dnešní době touhu, pěstovat si kvanta domácího ovoce a zeleniny do zásoby, jako tomu bývalo kdysi. Doba je však jaká je a postupně si své okrasné zahrádky minulého desetiletí opět začínáme přetvářet na zahrádky částečně samozásobitelské. Čerstvé bylinky, čerstvé ovoce či chutné zralé rajče, utržené přímo z keříku, totiž nic nenahradí. Stačí se zamyslet nad tím, co máme rádi a i na malém prostoru vypěstovaná pažitka či petrželka může udělat velikou radost a dodat spoustu vitamínů a čerstvé chuti třeba nedělní polévce.

 

Založení záhonu či pěstební nádoby, péče o vzešlé rostlinky i sklizeň bylinek či plodů, přináší mnoho radosti také dětem, které se tak mimo jiné seznamují s koloběhem života rostlin. Pozorují je od semínka, přihlíží proměně květů v plody a zjišťují, jaký mají rostliny přínos pro naši obživu. Můžeme je učit také péči o ně, čímž dojdou ke zjištění, že čím více péče rostlinám věnujeme, tím více užitku nám přinesou. A časem zjistí, že je to tak v životě v podstatě se vším…

 

Stránka dětské radosti je přirozeně pro rodiče to vůbec nejdůležitější a zahrada jim k ní nabízí nesčetné příležitosti. Dětem mnohdy stačí k radosti úplně málo, i když si to mnozí rodičové nechtějí připustit a děti zahrnují hromadou plastových či zvukových hraček a podobných zbytečností. Přitom si popravdě přiznejme, čí dítě si na dlouhé hodiny nevystačí s obyčejným pískem, kamínky, lezoucím broučkem, šnečkem či žížalou nebo rozmanitými druhy klacíků, které jim příroda nabízí…? A navíc zadarmo a s možností vrácení přírodě kdykoli a kdekoli, když je přestanou bavit?! Čí dcerka se necítí být vílou na rozkvetlé louce, kde se může volně rozběhnout a natrhat si divoké květiny? A který rodič není šťastný, když mu s péčí o zahradu, zálivkou či výsevem semínek ti naši andílci pomohou? Dětská zahrádka má pro mě synonymum Zahrada radosti a vše, co ji tvoří je součástí domova. Pokud jste tedy dosud neměli čas nebo vás ani nenapadlo se zahradničení s dětmi věnovat, vyzkoušejte to třeba právě teď! Naplánujte si svou novou dětskou zahrádku! Radost vašich dětí bude zaručená od začátku pěstování až do sklizně, to mi věřte! :)

Pokud máte pocit, že sami zahradničení sotva rozumíte a bojíte se, že dětem nepředáte dostatečnou zkušenost a informace, nebojte se! Naše semínkové krabičky obsahují jednoduché návody na pěstování, které pochopí každý. Přiznám se, že i jako odborníkovi, je mi velkým pomocníkem a především inspirací často také internet, ale především mám moc ráda knihy. Jako milovník zahrady a zahradničení vlastním možná na 200 publikací s touto tématikou a pro přiblížení problematiky rostlin a zahradničení dětem se mi velmi osvědčily např. tyto (pozn. nejedná se o reklamu ani placenou spolupráci):

Botanicum - naprosto úchvatná grafika, formát, kvalitní materiál, a vůbec celkové zpracování knihy nadchne jak dospělé, tak i děti. Člověk má pocit, že rostliny v knize doslova žijí. Opravdu výjiměčný kousek v naší dětské knihovničce.

Pro naplánování dětské bylinkové zahrádky je ideální otevřít knížku Bylinky pro děti a maminky. Používáme ji s dětmi v podstatě celoročně už několik let a je skvělou inspirací jak využít a zpracovat dary z naší zahrádky i přírody okolo našeho domu, ať už do podoby léčivých sirupů, hravých obrázkových jídel či výrobků s využitím rostlin, kterými se zabavím já i mé malé děti. Návody jsou velmi jednoduché a výsledky jsou skvělé.

Knížka mě mimo to často vnese do krásných vzpomínek z dětství, kdy nás dědeček brával k lesu a zasvěcoval do tajů bylinkaření, nebo kdy jsem s obdivem pozorovala maminku, jak máčí velikonoční vajíčka v cibulových sukénkách a použité jarní kvítky na nich zanechají nádherný otisk.

 

Člověk si ani neuvědomí, kolik možností skýtá použití úplně běžných rostlin, které v průběhu roku potkáváme na každém kroku.

Proto važme si toho, co je nám tak blízko a blízké… předávejme informace našim dětem, zapojujme je do tvoření i péče o rostliny, radujme se společně z maličkostí, užívejme si toho, co nám příroda nabízí, vždyť ona jediná to s námi i přes všechnu naši hloupost a neúctu, myslí pořád nejlépe!

 

Jak postupovat při plánování dětské zahrádky?

1. Zvolit si prostor, který by se dal pro zahradničení s dětmi využít - záhon, vyvýšený záhon, truhlík, kameninová nádoba, nějaký starý předmět, který by se vám líbil jako dekorace - smaltovaný lavor, stará dětská kolečka, ... fantazii se snad v tomto meze ani nekladou, pokud bude výsledek lahodit vašemu designérskému oku.

 2. Naplánovat, co budeme pěstovat - na co máme prostor, co mají děti rády, co ještě neznají a rádi bychom zkusili společně vypěstovat, co využijeme k dekoraci (řezané květiny) nebo na výrobu dárků (rostliny vhodné na zavaření, marmelády, sirupy, k různému tvoření).

 3. Sehnat semínka, sazenice, materiál pro pěstování (substrát, hnojivo, doporučuji také třeba mykorhizu, jmenovky k rostlinkám,...) a připravit si vhodné nářadí.

 4. Vytvořit si plán péče o dětskou zahrádku.

 5. Dobrovolné - Naplánovat propojení dětské zahrádky s dalšími prvky pro děti v zahradě - dětským domečkem, pískovištěm, herními prvky. Umístěním dětské zahrádky v blískosti těchto prvků umocníme dojem dětského koutku, v podstatě venkovního domova pro naše děti.

 6. Těšit se na JARO, až budeme se vší tou krásou moci začít!

 

A pokud to nevydržíme, spousta druhů rostlin se dá pěstovat také celoročně v interiéru, např. bylinky nebo pro šikovnější malé zahradníky náš Orient Expres.

 

 

S láskou k zahradě, dětem, i vám, čtenářům,

 

Adéla, srdce značky VYROSTE

 

 

Jak na hnojení rostlin

Zajímá vás, jak na hnojení rostlin z našich semínkových krabiček?

 

 Podzimní hnojení

 

Rostliny v sezóně z půdy odeberou velké množství živin, proto je důležité pro efektivní pěstování rostlin v další sezóně půdu o odebrané množství živin obohatit.

Podzimní období je ideálním časem na hlubší zpracování půdy, při kterém je vhodné hnojivo do půdy zapravit. Během zimního období dojde k částečnému nebo úplnému rozložení hnojiva a promísení s půdou a vznikne tak pro rostliny optimální, zdravé a výživné prostředí.

Současný trh nabízí celou řadu minerálních (tj. anorganických hnojiv) a často již ze zvyku minulých let automaticky v zahradnické prodejně hlásíme: "Prosím, NPK, Kristalon, Cererit,..." Jistě, tohle je jedna z voleb, která je léty osvědčená a "funguje". Minerální hnojiva působí rychle a efektivně, obsah účinných látek je daný, víme, co kupujeme, co od nich můžeme očekávat. Bohužel ale také známe ekologický dopad používání anorganických látek a jejich vliv na strukturu půdy, čistotu spodních vod a celkovou zátěž pro přírodu, jak při jejich používání, tak i při jejich výrobě.

Dnešní doba si žádá mnoho zamyšlení, jak s půdou nakládat lépe, ekologičtěji, zdravěji? Uzdravení půdy všeobecně je velké téma a běh na dlouhou trať. Sami však můžeme malý krok ke zlepšení hospodaření s půdou, udělat klidně hned dnes! Především s tou, kterou máme doma na zahrádce, kterou chceme mit zdravou a spokojenou, a kterou chceme takto dále předat našim potomkům.

Nad použitými hnojivy se zamýšlíme především tam, kde můžeme ovlivnit i pozorovat efektivitu "zdravějšího" hnojení. Tam, kde často konzumujeme bylinky a zeleninu přímo ze záhonu, a kde chceme cítit spojení s přírodou.

 

Co můžeme udělat lépe třeba ještě letos na podzim?

 

Půdu hluboce zpracujme rytím.

A to jak tu na klasických záhonech, tak i ve vyvýšených záhonech. Zapravme do ní zdravé organické zbytky rostlin na tzv. zelené hnojení (z našich semínkových krabiček je pro zelené hnojení ideální použít Hrášek dřeňový 200 semen z kolekce Dětská zahrádka, který můžeme vysévat od jara až do podzimu a do půdy zapracovat před nebo po sklizni lusků) nebo organické hnojivo, získané od hospodářských zvířat, jako je kravský hnůj, koňský hnůj, dobře se mi osvědčil také domácí ovčí hnůj, rozmočené slepičince, apod.

Organické hnojivo je vhodné zapracovat do půdy již na podzim nejen proto, že dojde lépe k jeho rozložení a tím vylepšení struktury půdy, ale také z důvodu, že je u něj hůře stanovitelný přesný obsah látek a oproti minerálním hnojivům se hnoje používá objemově výrazně větší množství, kdy nemusí být aplikace úplně rovnoměrná, a není tedy úplně vhodný přímý kontakt hnoje s rostlinou. Na jaře však naše záhonky budou po použití oragnického hnojiva připravené a fresh, jako nikdy!

A živá půda znamená také zdravý život v zahradě nejen náš, ale i jejích dalších návštěvníků. A to je přece krása!

 

   

 

A co když to na podzim nestihneme?

 

Na jaře již probíhá jemná příprava půdy, kdy je možné mělce zapravit kompost nebo organické hnojivo k tomu určené přímo při výsadbě sazenic či při výsevu semínek.

Sortiment vhodných organických hnojiv se rok od roku rozšiřuje a jedná se o velice zajímavé produkty. Představím vám několik z nich, které jsem osobně odzkoušela a velice se mi zalíbily.

 

Jedná se o řadu Vita Nature, která nabízí jak přírodní substrát pro výsadbu a výsev bylinek, tak i účinná a 100% organická hnojiva např. z kopřiv, nebo velmi kvalitní hnojivo z kalifornských žížal. Hnojiva jsou k dostání v praktickém menším balení a jejich aplikace je snadná a pohodlná.

 

Přiznám se, že jsem člověk, který rád zkouší věci, ze kterých mají druzí obavy, a právě takto jsem se dostala k zajímavým produktům, kterým moc fandím, a těmi je mykorhiza zn. Symbiom, Symbivit. Jedná se o přípravky, které zajistí efektivnější dodávání vláhy a živin rostlinám prostřednictvím symbiózy ("přátelství") s houbami.

Jednoduše si lze tento systém představit podobně, jako máme již od dětství zafixováno, že křemenáč najdeme vždy pod břízou či osikou, kotrč kadeřavý pod borovicí a hřib dubový pod dubem.

Symbióza rostlin s houbami probíhá probíhá všude kolem nás, v zemi pod našima nohama, a přestože ji nevidíme, příroda ji má vymyšlenou velice dobře. Mykorhiza hub je rozsáhlý systém podzemních vláken, který tím, že se napojí na danou rostlinu, dokáže jí předat živiny a vodu z mnohem větší vzdálenosti, než by dokázal kořenový systém rostliny sám. Přípravky Symbivit jsou nastaveny tak, aby si každý z nich uměl najít tu svou přátelskou rostlinu a vše fungovalo efektivně a pro rostlinu prospěšně.

Aplikace těchto 100% přírodních přípravků probíhá jednoduše při výsadbě nasypáním rovnoměrně ke kořenům, a to pouze 1 x za život rostliny. Po vytvoření symbiózy již systém funguje, roste dle potřeby a výsledkem jsou silné a zdravé rostliny, které mají nejen bohatší úrodu, ale i chutnější plody zeleniny z naší Dětské zahrádky, kde jsem vyzkoušela použít Symbivit na zeleninu, ale také u Bylinkové zahrádky, Harmonie a Orient Expresu působil pozitivně na obsah aromatických látek, obsažených v rostlinách s použitím speciální mykorhizy Symbivit pro bylinky a aromatické rostliny.

 

 

 

Jak na přihnojování během vegetační sezóny?

 

Rostliny je možné přihnojovat pravidelně nebo dle potřeby v případě, že víme, že zemina na naší zahradě není příliš výživná a rostliny vykazují známky toho, že jim "něco" chybí. Obvyklými znaky nedostatku živin je žloutnutí listů a celkově slabý růst (může znamenat nedostatek dusíku), špatné tvoření květů, drobné plody s pomalým dozráváním (nedostatek fosforu), aj. . Pozor však také na znaky, které signalizují naopak přehnojení a tím nadbytek potřebných živin. I při aplikaci organických hnojiv platí, že všeho moc škodí.

 

K přihnojování můžeme použít jak prášková hnojiva, tak granulovaná či kapalná. Kapalná hnojiva jsou vhodná k aplikaci nejen formou zálivky ke kořenům, ale také k aplikaci přímo na list rostliny, kde mají rychlejší nástup účinku.

K přihnojování během sezóny je možné použít také výše zmíněnou Mykorhizu, pokud jsme tak nestihli učinit při výsadbě, a to tak, že odhrneme zeminu a přípravek aplikujeme rovnoměrně ze všech stran co nejblíže kořenům rostliny.

 

 

Přeji vám krásné podzimní dny a ty nejlepší pěstitelské výsledky a v případě dotazů k tématu hnojení mě neváhejte kontaktovat na info@vyroste.cz.

 

Adéla, srdce značky VYROSTE

   

 

VYROSTE, kdo umí říct "Děkuji"!

 

Milá slova nic nenahradí, to je jasné!

 

Často však lze říci mnohem více i beze slov ... třeba kouzelným originálním dárkem od VYROSTE.

 

A pokud se i přesto bojíte, že dárkem toho řeknete málo, přibalíme vám do něj tématické poděkování, přání nebo věnování na krásné květinové kartičce, které vše řekne za vás!

 

 Stačí si o něj napsat do poznámky k objednávce! Kartičku vám do balíčku na požádání přibalíme k zakoupené semínkové krabičce ZDARMA!*

 Vymysleli jsme za vás tato tématická poděkování ...

 

 

Vaší vlastní fantazii se však nebráníme. Dodání při vlastním textu se může prodloužit o 1-3 dny.

 Limity vlastního textu - front side s logem max. 3 slova, back side max. 8 slov, květinový design je daný.

 

Zájem o dárkovou kartičku a výběr textu, prosím, uveďte do poznámky k objednávce.

 

 * Nabídka se netýká prodeje v kamenných prodejnách a internetových kampaních mimo eshop www.vyroste.cz

 

 

 

 

 

Jak pěstovat bylinky

Jak pěstovat bylinky doma i na zahradě

 

I když o sobě říkáte, že vám uschne i kaktus. I když jste zkušený zahradník a máte „zelené ruce“. I když se nacházíte kdekoli mezi tím... Bylinky jsou jednou ze zahradních (i za oknem pěstovaných) nezbytností. Za trochu péče se vám odmění překrásnou vůní, vykouzlí vám úsměv na rtech kdykoli půjdete kolem a zejména, udělají spoustu radosti v kuchyni.

 

Pokud jste si zakoupili kolekci Bylinková zahrádka, máte nyní doma 7 sáčků se základními bylinkami, s petrželkami, bazalkou, libečkem, dobromyslí, tymiánem a pažitkou. A já vám teď dám pár tipů, aby vám opravdu VYROSTLY a dělaly radost.

 

 

Co budete potřebovat

1. Zeminu – prodává se i speciální varianta právě substrátu pro bylinky , ale postačí případně i jakýkoli zahradnický substrát, tzv. univerzální nebo kvalitní kompostní zemina. Pokud máte tu možnost, smíchejte substrát s trochou písku a krásným živým humusem.

2. Několik menších kelímků nebo květináčků – na předpěstování semínek. Nehledejte v tom žádnou vědu a hlavně, nevytvářejte zbytečně nový odpad, schraňte si třeba kelímky od jogurtů, poslouží skvěle.

3. Větší květináče k přesazení předpěstovaných bylinek – moje doporučení? Použijte květináče z přírodních materiálů, třeba ty krásné klasické terakotové, s odtokovou miskou. Jako se vy cítíte lépe v oblečení z přírodních materiálů, ani rostliny nemilují být obklopeny plastem. V krabičce Bylinková zahrádka najdete také krásné kvalitní samolepky z bylinkové kolekce, které vaše květináče mohou dokonale ozdobit.

4. Chuť a čas učit se a objevovat.

 

Jak na to

V případě pěstování bylinek pro sklizeň mladé natě v interiéru je možné vysévat semínka libovolně v průběhu celého roku. Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště. 

Semínka můžeme vysévat do připravených jamek nebo rozptylem po celé vrstvě substrátu a následně menší vrstvičkou substrátu přihrnout a utlačit. Zpočátku je vhodné provádět zálivku pomocí rozprašovače.

Nepanikařte, že se nic neděje. Někdy se zdá, že to snad není možné, uběhl týden a nic?! To nevyroste. Ale… VYROSTE! Už vidíte ten první malý klíček? A další den další a další! Některé bylinky, jako třeba petržel, si dávají na čas. Vydržte, udržujte ve vlhku a uvidíte, že během 2 týdnů budete mít kalíšky plné malých rostlinek.

Rostlinkám je možno také přírodním způsobem trošičku "pomoct". Velmi dobrou zkušenost v případě klíčení a vzrůstání druhů "kterým se moc nechce" mám s použitím růstového stimulátoru, který je možno aplikovat jak na moření semínek, tak i následně pro zálivku rostlin.

Když rostlinky zesílí (už mají 6 a víc pravých lístků), je čas na stěhování. Jednotlivé sazeničky je vhodné tzv. pikýrováním opatrně rozdělit a vysadit buď rovnou jednotlivě do malých květináčků či sadbovačů nebo do většího truhlíku např. do trojsponu nebo pětisponu tak, aby měla každá rostlina dostatečný prostor narůst v pěknou a silnou sazeničku.

Malé doporučení. Pokud máte děti, je vhodné květináčky opatřit otvorem pro odtok přebytečné vody a podmiskou. Děti rády zalévají. Pořád a všechno. A bylinky nejsou lekníny, tolik dětské lásky a vody by nemusely zvládnout.

Když máme sazenice pevné a silné, můžeme se rozhodnout, kam s nimi dál. V případě pěstování v interiéru na okně či na balkoně pro kuchyňské využití je asi nejvhodnější pěstování bylinek v truhlíku nebo v květnících (označení květníků samolepkami či cedulkami s popiskem velmi doporučuji).

Květník naplníme kvalitní zeminou či substrátem zhruba do 1/2. Předpěstované rostlinky z kalíšků ideálně netaháme, není to pohádka o řepě. Mnohem efektivnější a snazší je rostlinky z květináčku vyklopit. Vidíte ten trs kořínků! Úžasné že? Teď je možné bylinky buď opatrně rozdělit nebo do květníků přesadit takto celé. A to je i mé doporučení. Některé z nich, např. bazalka, totiž daleko raději roste obklopena kamarádkami.

A kam teď s nimi?

Bylinky milují slunce. V bytě nechte květináče na slunném parapetu. Venku se nebojte dát květináče na terasu či balkon. Nezapomeňte je pravidelně zalévat a každé dva týdny přihnojit, ideálně organickým hnojivem k tomu určeným.

 

Sklizeň vypěstovaných bylinek probíhá dle potřeby a způsobu využití. Lze sklízet mladé listy k použití začerstva třeba nasekané na chléb nebo rostliny již vzrostlé s pevnými stonky nastříhat pomocí ostrých a přesných zahradnických nůžek, svázat do svazků či rozložit na sítech a usušit k dalšímu využití.

U některých bylinek je vhodné hlídat termíny sklizně podle toho, kdy obsahují nejvíce aromatických látek, např. dobromysl (neboli oregáno) je ideální sklízet těsně před rozkvetením nebo zkraje nakvétání květů, kdy rostlinou proudí aromatické látky směrem nahoru ke květu.

Bylinková zahrádka obsahuje kolekci bylin tzv. kořeninových s využitím především v kuchyni. Ovšem třeba takový čaj pro dobrou mysl z již zmíněné dobromysli či čaj obohacený snítkem tymiánu má skvělé relaxační i léčebné účinky, stejně jako například z nich vyrobené oleje či tinktury. 

  

 

Jak zazimovat bylinky

Bylinková zahrádka obsahuje bylinky jak jednoleté (bazalka, petržel), tak i takové, které mohou v záhoně přezimovat (libeček, oregáno, pažitka, tymián) či se rozmnožit samovýsevem (např. petrželka, pokud ji necháme v záhoně po prvním roce přezimovat ve druhém roce vytvoří semínka).

 

Jednoleté druhy bylinek ze záhonu po zámrazu jednoduše odstraníme a záhon si připravíme na další sezónu (porytí, zapravení organického hnojiva). V případě vytrvalých druhů bylinek provádíme sestřižení nadzemní části kousek nad zemí. Výška sestřižení závisí na druhu a stáří rostliny. Například tymián je vhodné stříhat trošku výše a podpořit tím rozvětvení a omlazení jeho dřevitého stonku. Bylinky, které mají dužnatý stonek a jejich nadzemní část přes zimnu vymrzá, je možné sestříhnout kousek nad zemí (u starších rostlin cca 5 cm).

 

Jak pěstovat okrasné česneky

Okrasné česneky jsou bezesporu trendem dnešního designu zahrad. Přichází na scénu jakmile se začnou ostatní cibuloviny zatahovat a v čase, kdy startují trvalky. 

Jejich majestátnost a výrazný vzhled i zbarvení nelze přehlédnout. Dodají šmrnc každé zahradě.

 

Pěstování okrasných česneků je jednoduché a podobné pěstování většiny ostatních cibulovin.

Pro výsadbu je ideálním časem podzimní období, a to říjen a začátek listopadu až do zámrazu. Při jarních výsadbách v období března a dubna je kvetení obvykle opožděno cca o měsíc, je však důležité vhodné uskladnění cibulí, aby do jara nevyschly nebo nezplesnivěly (podobně jako když uskladňujeme klasický konzumní česnek nebo cibuli), proto doporučujeme volit raději podzimní výsadbu.

Výsadbu je vhodné provádět do lehčí půdy na slunné, spíše sušší stanoviště.

Způsob a hloubka výsadby závisí na druhu česneku. V naší nabídce můžete najít česnek Allium aflatunense ´Purple Sensation´, který je vyššího vzrůstu, cca 80 cm. Jedná se o výraznou dominantu, která působí zajímavě vysazená jednotlivě nebo po skupinkách menšího počtu.

Tento česnek má vetší cibule, které je vhodné vysazovat až 3x tak hluboko, jako je výška cibule. Důležité je při výsadbě dohlédnout na vhodný směr usazení cibule, a to kořínky nebo ploškou dolů, špičkou nebo pupenem nahoru.

Okrasné česneky je vhodné zhruba co 3 roky ze země vyjmout a rozdělit dceřiné cibulky, které hlavní cibuli zbytečně oslabují a mají za následek to, že rostlina již po několika letech na místě vytváří více květů, které jsou však drobnější a slabší.

Dalším druhem okrasného česneku v našem dárkovém lněném pytlíčku je česnek Allium  Red Mohican , který je také vyšší a svým netradičním vzhledem i barvou působí majestátně, přestože v průměru není toli mohutný,  dodá výsadbám jedinečné kouzlo. Tento česnek vykvétá o něco později, v červnu až červenci.

Jeho zbarvení má tmavě rudý odstín a květ se postupně vyvíjí do tzv. královské korunky. Působí velmi pěkně ve výsadbách bíle kvetoucích trvalek, mezi nízkými okrasnými travinami a rostlinami se stříbřitým listem. Vysazuje se převážně samostatně nebo do menších skupinek o počtu max. 2-3 kusy, kdy krásně vynikne. V případě skupinových nebo plošných výsadeb je pak vhodná jeho nižší forma s růžovým květem, Allium sphaerocephalon (viz. foto výše).

Cibulky je vhodné sadit do hloubky 2-3 násobku jejich výšky. Při hlubší výsadbě nemusí spolehlivě vykvést.

 

Okrasné česneky jsou kromě svého dekorativního vzhledu v záhonech vhodné také k řezu, a to jak ve stavu barevného květu, tak i po odkvětu, kdy vytvoří zelené semeníky. Využitelná jsou také zcela seschlá květenství, ale je třeba si dát pozor na poměrně velké množství vypadávajících semínek.

 

Máte další otázky k pěstování česneků či potřebujete poradit s výběrem vhodného druhu do svého záhonu? Neváhejte mi napsat na info@vyroste.cz

 

 

 

 

Jak pěstovat cibuloviny

Jaro plné barev, přesně to každý z nás po šedivých zimních dnech potřebuje. Pro dobrou náladu, pro radost, pro povzbuzení. Obklopit se po zimním období rozmanitými květy cibulovin je tou správnou volbou.

Záplavu barevných květů lze poměrně snadno vypěstovat na terase, malém balkoně, i v každé zahradě. Odvážnější se mohou pustit také do rychlení cibulovin v interiéru, které jim pak budou dělat radost třeba již na Vánoce nebo v předjaří. O tomto si povíme více v jednom z příštích článků.

 

278920594_407773798014390_3516287893076756758_n

 

Výběr cibulí

Jak již název napovídá, cibuloviny vyrůstají ze zásobního orgánu, který se nazývá cibule. Mezi cibuloviny patří např. drobné sněženky, krokusy a modřence, ale také výraznější okrasné česneky, hyacinty, narcisy a samozřejmě oblíbené tulipány.

Jedná se o velmi pestrou skupinu rostlin co do variací tvarů a skupinu prošlechtěnou natolik, že na trhu je opravdu každoročně mezi novinkami z čeho vybírat!

Cibuloviny z hlediska způsobu pěstování lze rozdělit na ty, které je vhodné každoročně po odkvětu a zatažení ze země vyjmout a uložit na temném a suchém místě (např. tulipány a hyacinty), a na ty, které v zemi mohou zůstávat po více let a vyjímáme je pouze v případě, že již vytváří příliš hustý trs namnožených dceřiných cibulek nebo pokud je třeba po čase chceme přemístit na jiné místo (narcisy, sněženky, modřence, krokusy, ale také okrasné česneky).

Cibuloviny povětšinou nejlépe vyniknou ve skupinových výsadbách, i když třeba majestátnost okrasných česneků vynikne skvěle naopak při použití jednotlivých kusů či malých skupinek. Nebojte se kombinovat jednotlivé druhy a barvy, jaro fandí pestrosti a v případě cibulovin se s kombinacemi snad ani není možné splést.

Skvělé je také využít postupné nakvétání jednotlivých druhů. Vysaďte k sobě třeba drobné cibulky krokusů a modřenců, které vykvetou první a postupně je budou doplňovat vyšší narcisy a tulipány, poté okrasné česneky.

Velmi významné využití mají cibuloviny v záhonech trvalek, kdy záhon výrazně obohatí o kvetoucí jarní aspekt v období, kdy trvalky teprve začínají vyrůstat.

 

Sázení

Většina cibulovin se sází na podzim. Přestože nejmenovaná média "plaší" diváky a čtenáře s výsadbami již na konci léta, z vlastní zkušenosti můžu říci, že se vyplatí počkat a je vhodnější s výsadbou začít později, ideálně říjen a listopad, kdy rostlina má v půdě dostatek vláhy a než přijdou zimní mrazy, stihne lehce zakořenit. Sázet se dá až do té doby, dokud není zamrzlá půda. Jarní výsadba je u většiny druhů také možná, avšak nemusí být zaručeno, že rostlina v roce po výsadbě spolehlivě vytvoří květy nebo může dojít ke zpožděnému kvetení (obvykle cca o měsíc oproti témuž druhu z podzimní výsadby).

Výsadba cibulovin může být bodová, liniová, ale daleko zajímavěji vynikne výsadba do skupin či hnízd, a to jak hnízd  jednodruhových, tak i vícedruhových.

Ani s výběrem stanoviště si není třeba příliš lámat hlavu. Cibuloviny je ideální sázet do lehké půdy (lze vylehčit pískem) s dostatečnou výživou. Tu cibulím zajistíte přimícháním kompostu při výsadbě. V případě použití kvalitního substrátu obvykle cibuloviny nevyžadují žádné speciální přihnojování.

Při sázení cibulovin je důležité myslet na hloubku výsadby. Cibule se sazí vždy špičkou nahoru a do 2-3 násobné hloubky, než jsou samy vysoké. Pro příklad - u menších cibulek krokusů je vhodná hloubka výsadby cca 5 cm, u většiny tulipánů cca 10 cm.

Cibulky by se neměly vzájemně dotýkat, ale větší rozestupy mezi nimi není potřeba nechávat. Vypadají nejlépe blíže u sebe. Po výsadbě je potřeba cibuloviny zalévat a podpořit tím jejich zakořenění.

Případné přihnojování je vhodné zahájit v předjaří, a to ideálně přidáním kompostu, nebo granulovaným či tekutým hnojivem.

 

Péče o kvetoucí rostliny

Nakvetlé cibuloviny si obvykle dobře poradí s jarními mrazíky, není tedy nutné je zakrývat. Aby narostly krásně vysoké s bohatými květy, je v suchém jaru důležitá pravidelná zálivka dle potřeby, ale obecně alespoň 2x týdně. Při řezu květů do vázy je vhodné na rostlině ponechat 1-2 spodní listy, aby se cibulka přirozeně zatáhla, získala tímto zpět živiny a bez újmy uzavřela svou vegetační sezónu.

Životnost řezaných květů je možné prodloužit seříznutím stonků zešikma a naplněním vázy studenou vodou. Ještě lepšího fresh efektu lze docílit přidáním do vody kostky ledu. Vodu je vhodné měnit každý den. Tulipány se ve vytopené místnosti poměrně rychle rozevírají, pokud si tedy chcete vychutnávat jejich krásu déle, je vhodné je umístit spíše do chladnějších prostor.

V případě ponechání květů na rostlině je vhodné je zastříhnout před vytvořením semen, aby nedocházelo ke zbytečnému vysilování rostliny.

 

278864719_407773801347723_5742206385478967843_n

 

Přezimování

Cibuloviny je povětšinou možné nechat v zemi několik let, nebo je v období, kdy zatáhnou listy, ze země vyndat, uskladnit na temném a suchém místě a zasadit opět v říjnu.

Dobu, kdy je cibule vhodné vyndat poznáte snadno, listy na rostlině jsou zcela zaschlé.

Sama cibuloviny ze zahrady vyndávám pouze v případech, když je chci přesadit na jiné místo nebo rozdělit namnožené "dceřiné" cibulky a přebývajícími třeba podarovat kamarády a rodinu (např. okrasný česnek Allium aflatunense ´Purple Sensation´ vyrývám co 3 roky a z jedné původní cibule za tuto dobu získám několik silných cibulí, které lze vysušit, uskladnit a na podzim vysadit jako nové samostatné rostliny).

 

Kombinace cibulovin s dalšími rostlinami

Kombinace cibulovin s trvalkami již byla zmíněna. Cibuloviny však můžete bez obav sázet také třeba pod ovocné stromy. Stromy zjara rostlinám pod sebou nestíní a cibuloviny se před létem zatáhnou a nevadí při sekání trávy, ani sklizni ovoce. K odkvétajícím cibulovinám lze v květnu vysadit také letničky. Vyberte ty, které mělce koření, například nádherný a užitečný měsíček lékařský (Callendula officinalis). Oblíbená a krásná je také kombinace cibulovin s pomněnkami.

 

Máte další otázky k pěstování cibulovin? Ráda vám poradím na info@vyroste.cz

 

IMG_2061

 

 

Stránka 1 z 1 - 8 položek celkem