Rady a tipy

Vše o rajčatech

Jak pěstovat rajčata

Tipy a triky pro zahradu i truhlíky

 

rajce

 

 

Bez rajčat by to nešlo. Kdo je jednou zkusil pěstovat doma, přesvědčil se o tom, že to není náročné a se správně vybranou odrůdou máte po celou sezónu zajištěný přísun čerstvých vitamínů, a to nejlepší domácí mlsání.

Ideální čas pro výsev rajčat ze semínek je konec března a celý duben. Pro lepší zapamatování zahradníci tradičně sází na Josefa (19. 3.), kdy je již dostatek přirozeného světla a rostlinky se zbytečně „nevytahují“.

 

Předpěstování sazeniček

 

Semínka můžete předpěstovat pěkně pospolu, jako ve školce. Mělkou misku nebo plastový sadbovač naplňte substrátem a semínka vyskládejte po celé ploše a lehce přihrňte zeminou (asi do výšky 1 cm). Dlaní vše přitlačte a navlhčete. Substrát udržujte vlhký po celou dobu klíčení semen.

Variante druhá je připravit si rovnou menší květináčky nebo kelímky (sama používám ty od velkých jogurtů). Ty naplňte zeminou do 2/3, doprostřed umístěte 1–2 semínka a opět přihrňte zeminou, zatlačte a zalévejte.

Celé toto veledílo umístěte na teplé a světlé místo, ideálně na parapet a pravidelně opatrně zalévejte. V tomto stavu nepotřebují semena a rostlinky žádné hnojení, postačí odstátá voda pokojové teploty.

První dva lístečky, které se na stonečku vyklubou z hlíny se nazývají „děložní“ a jsou to jen nepravé listy. Po nich na rostlinkách vyrostou další dva, tentokrát již pravé lístky. Když rostlina zesílí a má takové lístky alespoň 4, nadchází možnost ji přesadit do většího.

 

 

Šmarjápano co to je – pikýrování

 

Pikýrování neboli přepichování sazenic je (a to říkám na rovinu) bod, kdy se dá pěstování lehce zvrtat. Ale je to i příležitost rostliny posílit.

Pokud máte rostlinky rovnou ve větším kelímku, přepichovat nebudete. Zkontrolujte jen, zda se příliš nevytahuje a případně stonej přihrňte. Rajčata totiž tvoří kořínky i ze stonku a přihrnutím rostliny podpoříte tvorbu kořenů.

Pokud máte misku, ze které na vás nyní kouká partička mladých výrostků, vyhrňte si rukávy a jde se přepichovat. Vyberte ty nejsilnější rostlinky a opatrně, třeba lžičkou, je podeberte. Nikdy za ně netahejte! Připravte si větší květináček (teď je opravdu ideální ten velký kelímek od jogurtu), naplňte jej zeminou a udělejte do zeminy důlek. V půdě může být i větší část stonku, jak jsem psala dříve, i z této stonkové části vytvoří rajče kořeny. Přesazenou rostlinku okolo lehce zatlačte a zalijte.

 

 

A šup s tím ven

 

Po zmrzlých, milý zahradníci, vždycky až po zmrzlých! Během dubna rostlinky zalévejte vodou a pokud je venku hezky, můžete je otužovat a občas celou sadbu dát ven (ne na přímé slunce). Do venkovního záhonu i na terasu v truhlíku patří rajčata opravdu až v polovině května. V květnu rajčata tedy přesaďte na cílové stanoviště. Stonek uchopte mezi prsty, kelímek, ve kterém ho pěstujete, obraťte a zasaďte rajče i se všemi kořeny. Ideální je použít k tomu substrát pro zeleninu, případně mít dobře prokypřený záhon. Květen je také měsíc, kdy se doporučuje začít s hnojením, a to v zálivce každých 14 dní.

 

 

Péče o rajčata

 

Rajčata mají ráda slunce a potřebují ho dost ke zrání plodů. Zároveň ale milují zálivku, v parných letních měsících je zaléváme i každý den. Zalévejte je buď brzy ráno nebo večer po západu slunce. Když zapomenete a rajce svěsí listy, neplačte, zalijte ho do hlíny okamžitě, rostlinka se vzpamatuje. Hnojivem určeným pro plodovou zeleninu rajče přihnojujte každé 2 týdny, odmění se vám bohatou úrodou.

 

 

Zaštipování

 

V českých luzích se říká, že se rajčata zaštipují. Tato fáze nastává, když jsou z rostlin puberťáci a už neví, co se sebou. Moje maminka vždy opatrně vyštípla ten jeden mezilísteček a já se pak u vlastní sadby často děsila, jak sakra poznám, co mám dát pryč? A pak jednou k nám přijela na návštěvu družba z Ukrajiny (bez otázek, prosím .-)) a děvče povídá: „jestli chceš, aby rajčata zrála, musí ta síla jít do plodů, a ne do listů“ a odrbala téměř celou rostlinu až na ní zbyly opravdu jen trsy s rajčaty. Neberte to prosím doslova, ale na rovinu říkám, že rostlina rajčete nemá být žádná nenažraná Adéla plná listů, mezi kterými budete hledat plody. Když je keřík příliš hustý, překážející listy celé u stonku odtrhněte. Dejte si pozor pouze na to, aby na odtrhávané větvičce nenasazovaly nové plody. Ale to už poznáte.

 

 

Příští rok z vlastních semínek

Semínek je plný každý plod. Vyberte si nějaký krásný a zdravý, semínka opláchněte vodou a nechte volně uschnout. Suchá semena uchovejte na příští rok a opět na Josefa zasaďte.

 

A nezapomeňte se pod #vyroste pochlubit svojí úrodou.

Jarní květy pro radost

Mým přáním je, abyste všechny semínka a cibulky koupené v našem obchůdku mohli pěstovat, i když nemáte zahrádku, ať jste začátečník, nebo máte zelené ruce. Pojďte si dnes přečíst pár tipů, jak využít naše kolekce jarních cibulovin netradičně. Zkuste vysadit cibule do květináčů.

 

Do květníků a truhlíků lze sázet všechny druhy cibulovin. Stejně, jako při výsadbě do zemně je nejvhodnější doba nyní, na podzim.

 

Aby se dílo podařilo a vy se z jara dočkali záplavy květů, držte se následujících pravidel:

Vyberte dostatečně velkou nádobu. Jako u jiných rostlin doporučuji pro pěstování cibulovin v květináčích ty z přírodních materiálů, s podmiskou pro odtok vody. Květináče by měly být i dostatečně hluboké, hned vysvětlím proč.

Na dno vybrané nádoby dejte vrstvu kamínků pro lepší odtok vody. Cibuloviny milují lehkou zeminu, váš vybraný substrát tedy smíchejte s ¼ písku (pokud ho nemáte, nebojte se, cibuloviny vám vykvetou i tak).

Cibuloviny můžete v květináčích míchat a sázet spolu – proto jsem upozorňovala na hloubku květináče. Vidíte, že vaše cibulky jsou různě velké. Různé druhy totiž zakořeňují a vyrůstají rozdílně dlouho. Správným zasazením ale můžete tuto dobu synchronizovat a mít tak na jaře úžasně kvetoucí mix v jednom květináči.

Obecně se držte pravidla, že největší cibule patří nejhlouběji. Velké cibule narcisů a tulipánů tedy vysaďte do spodní části květináče. Cibule se nesmí vzájemně dotýkat, nechte jim mezery alespoň 1 cm. Každou vrstvu cibulí zahrňte zeminou, do té pak můžete sázet další vrstvy. Tím, jak se rostliny ze spodní vrstvy musí prokousávat ven, vykvetou vám společně s drobnými rostlinami na povrchu.

Nezapomeňte vaše veledílo pořádně zalít, aby cibule neuschly. Květník musí být chráněný před promrznutím, ale zimní teploty potřebuje zažít, aby vám květiny na jaře bohatě vykvetly. Nechte tedy květináče na chráněném stanovišti venku a občas ho dostatečně zalijte. Ochranu před promrznutím berte vážně, květníku umístěte k domu, překryjte chvojím, obalte filcem, můžete jim udělat ochranu i s polystyrenových desek. Lehce zalévejte co dva týdny, kontrolujte, zda květníky nestojí ve vodě a nejsou přemokřené.

I na jaře nechávejte cibuloviny na chladnějším místě venku, cibuloviny budou kvést déle. V době květu nezapomeňte na hnojivo, aby měly cibule dost síly na další rok. Po odkvětu a zatažení listů je můžete buď přesadit do záhonu v zahradě, nebo vyjmout, uložit v písku na suché a chladné místo a na podzim opět rozmístit do květináčů. Víte, za jak dlouho cibule pustí kořeny? Krokusům to trvá 8 týdnů, narcisům 10 a tulipánům 12.

 

Pár rad závěrem

Aby se vám pěstování cibulovin v nádobách povedlo, použijte substrát bohatý na živiny. Květináč nepřelívejte, ale nesmí ani proschnout. A pozor na extrémní střídání teplot v předjaří – ranní mrazíky versus výheň na slunci.

Tip pro experty

Všimněte si, že cibule tulipánu má jednu stranu plošší. Při umístění do květníku směřujte tuto stranu cibule k jejímu okraji, listy pak budou také vyrůstat směrem ven.

 

Ať se vám dílo podaří a cibule na jaře přinesou mnoho radosti,

 

Bára

 

velká jarní pohádka

Jak pěstovat bylinky

Jak pěstovat bylinky, doma i v zahradě

 

I když o sobě říkáte, že vám uschne i kaktus. I když jste zkušený zahradník a máte „zelené ruce“. I když se nacházíte kdekoli mezi tím. Bylinky jsou jednou ze zahradních (i za oknem pěstovaných) nezbytností. Za trochu péče se vám odmění překrásnou vůní, vykouzlí úsměv na rtech kdykoli půjdete kolem a zejména, udělají spoustu radosti v kuchyni.

 

Pokud jste si zakoupili kolekci Bylinková zahrádka, máte nyní doma 6 sáčků se základními bylinkami, s petrželí, bazalkou, libečkem, dobromyslí, tymiánem a pažitkou. A já vám teď dám pár tipů, aby vám opravdu vyrostli a dělali radost.

 

Co budete potřebovat

Zeminu – prodává se i speciální varianta právě pro pěstování bylinek, ale vám stačí jakýkoli zahradnický substrát, tzv. univerzální. Pokud máte tu možnost, smíchejte ho s trochou písku a krásným živým humusem.

Několik menších kalíšků nebo květináčků – na předpěstování semínek. Nehledejte v tom žádnou vědu a hlavně, nevytvářejte zbytečně nový odpad, schraňte si třeba kelímky od jogurtů, poslouží skvěle.

Větší květináče k přesazení předpěstovaných bylinek – moje doporučení? Použijte květináče z přírodních materiálů, třeba ty krásné terakotové, s odtokovou miskou. Jako se vy cítíte lépe v oblečení z přírodních materiálů, ani rostliny nemilují být obklopeni plastem.

Chuť a čas učit se a objevovat.

 

Jak na to

Po zimě je ten nejlepší čas vysadit semínka v průběhu února. Některá si totiž dávají na čas a klíčí pomalu, vy si tak ale zajistíte silné a zdravé rostliny už na začátek jara. Semínka ale můžete v interiéru sázet celý rok.

Naplňte vaše vybrané malé kalíšky zeminou do 2/3. Navrch nasypte několik semínek. V sáčcích je jich množství pro několik opakovaných výsevů, vám by jich pro poprvé mohlo stačit asi 10. Semínka zatlačte do substrátu (tak říkají zahradních hlíně) a malinko přihrňte. Celé tohle veledílo navlhčete, dejte na slunný parapet a udržujte vlhký po celou dobu! V době topné sezóny je třeba si pohlídat, aby vám kalíšek nikdy zcela nevyschl, semínka by přestala klíčit a už nikdy se nevzpamatovala. Zároveň je třeba zalívat vše opatrně, protože když tam nalijete vody jak pro slona, semínka vyplavíte. Proto je ideální pořídit si rozprašovač a ten nechávat někde poblíž – plný vody, která bude hezky odstátá. Odpustíte tak vašim rostlinkám chlorový i záplavový šok.

Nepanikařte, že se nic neděje. To snad není možný, uběhl týden a nic?! To nevyroste. Ale… už vidíte ten první malý klíček? A další den je jich najednou plno! Uznávám, některé bylinky, zdravím pane petržel, jsou bestie a opravdu si dávají na čas. Vydržte, udržujte ve vlhku a uvidíte, že během 2 týdnů budete mít kalíšky plné malých rostlinek.

Když rostlinky zesílí (už mají 6 a víc pravých lístků), je čas na stěhování. Já v této fázi bylinky sesazuji do jednoho velkého květináče, kus putuje do bylinkového záhonu, a co zbude, rozsadím do jednotlivých terakotových květníků s odtokem a podmiskou. Vsuvka – květináče s podmiskou doporučuji zejména, pokud máte děti. Děti rády zalévají. Pořád a všechno. A bylinky nejsou lekníny, tolik dětské lásky a vody by nemusely zvládnout.

Váš vybraný květník opět naplňte hlínou, tedy substrátem, už jsme tu všichni zkušení zahradníci, tak pojďme dodržovat terminologii, že jo? Taky tedy naplňte květník do ½ substrátem. Předpěstované rostlinky z kalíšků prosím netahejte, není to pohádka o řepě. Kalíšek dejte vzhůru nohama, stonečky bylinek nechte mezi prsty a vyndejte z kalíšku vše. Vidíte ten trs kořínků! Úžasné že. Teď můžete bylinky buď opatrně rozdělit. Opatrně. Nebo do květníků přesadit takto celé. A to je i mé doporučení. Některé z nich, třeba bazalka, totiž daleko raději roste obklopena kamarádkami.

A kam teď s tím? Bylinky milují slunce (nebo polo slunce). V bytě nechte květináče na slunném parapetu. Venku se nebojte dát květináče na terasu či balkon. nezapomeňte je pravidelně zalévat a každé dva týdny přihnojit, ideálně organickým hnojivem k tomu určeným.

 

A teď už jen růstu zdar, užijte si pěstování, přeji vám z celého srdce, ať vám projekt vyroste.

Bára

 

PB030027

Příběh Vyroste

 

Zahradničení je láska, koníček, který vás pohltí, i když o sobě teď říkáte, že vám uschne i kaktus. 

 

Vizí projektu Vyroste je přinášet radost do vašich domovů.

Krabičky a semínka Vyroste jsou krásným dárkem pro vás i vaše nejbližší. Ať už chcete společně oslavit narozeniny, svátek nebo třeba udělat radost novomanželům.

Hledáte neokoukaný a zároveň ekologický dárek pro vaše firemní partnery a zákazníky?

Není problém, na krabičky umístíme váš branding tak, jak potřebujete: například logo na obal výrobku a dárkovou kartičku dovnitř. Získejte firemní dárek bez starostí. Pošlete nám nezávaznou poptávku ještě dnes na info@vyroste.cz

 

Jak roste projekt Vyroste

 

2019 – V hlavě mi klíčí myšlenka na vlastní projekt, který by obsahoval vše, co mám ráda, a který by dělal radost ostatním.

2020 – Využívám tohoto zvláštního roku, kdy se vše zastavuje, aby zase mohlo růst, a pouštím projekt do světa s plnou sílou.

2020 – Na Vánoce slavíme 2 měsíce od spuštění prodeje a zároveň odesíláme krabičku s pořadovým číslem 500.

2021 – Máme velkém plány – dvě velké a dvě malé kolekce ještě na jaře. Máte se na co těšit!

 

Projekt Vyroste vzniká od začátku do konce v České republice: od semínek až po recyklovatelné obaly. Ve všech krocích výroby spolupracujeme s prověřenými a zodpovědnými dodavateli.

 

Děkuji, že rostete s námi.

 

Podělte se s námi o vaše pěstitelské úspěchy na sociálních sítích pod #vyroste.

 

Bára Janošová, srdce značky Vyroste.

Stránka 1 z 1 - 4 položek celkem