Jak pěstovat cibuloviny

Jaro plné barev, přesně to každý z nás po hnědo béžových zimních dnech potřebuje. Pro dobrou náladu, pro radost, pro povzbuzení. Cibuloviny jsou proto jasnou volbou. Záplavu barevných květů zvládnete vypěstovat na terase, malém balkoně, i v každé zahradě. Péče o cibuloviny a jejich vegetační období je u cibulovin podobné, berte tento návod jako univerzální, i když se nejvíc bude věnovat tulipánům.

 

278920594_407773798014390_3516287893076756758_n

 

Výběr cibulí

Jak název napoví, cibuloviny rostou z cibulí. Patří mezi ně drobné sněženky, krokusy a modřence, ale také okrasné česneky, hyacinty, narcisy a samozřejmě tulipány. A na trhu je opravdu z čeho vybírat! Cibuloviny nejlépe vyniknou ve skupinových výsadbách. Nic není tak smutné jako jeden osamocený tulipánek uprostřed kačírkového „záhonu“. Kombinujte druhy, barvy, nemůžete se splést. Skvělé je využít postupné nakvétání jednotlivých druhů. Vysaďte k sobě drobné cibulky krokusů a modřenců, které vykvetou první a k nim vyšší narcisy a tulipány.

 

Sázení

Většina cibulovin se sází na podzim. Ze zkušeností je lepší začít později, sázet se dá až do doby, kdy není zmrzlá půda. Říjen je ideální měsíc, ale ani s výsadbou začátkem listopadu neuděláte chybu.

Sázejte cibuloviny do skupin. Ať jde o více druhové výsadby, nebo pouze jeden druh tulipánů či narcisů, vždy vypadají lépe ve skupinách.

Ani s výběrem místa si nemusíte příliš lámat hlavu. Cibuloviny sázejte do lehké půdy (lze i smíchat s pískem) s dostatečnou výživou. Tu cibulím zajistíte přimícháním kompostu v sobě výsadby. Čím kvalitnější půda, tím méně práce s hnojením.

Při sázení cibulovin myslete na hloubku. Cibule se sazí vždy špičkou nahoru a do trojnásobné hloubky, než jsou samy vysoké. Menší cibulky krokusů tedy patří do hloubky cca 5 cm, tulipány cca 10 cm. Cibulky by se neměly vzájemně dotýkat, ale větší rozestupy mezi nimi nenechávejte. Vypadají nejlépe blízko u sebe. Po výsadbě je potřeba cibuloviny zalévat a podpořit tím jejich zakořenění.

Zejména pokud nemáte kvalitní zeminu, hned zjara začněte cibuloviny přihnojovat. K výsadbě přihoďte vyzrálí kompost, univerzální granulované hnojivo pro květiny, variantou jsou i ve vodě rozpustná hnojiva.

 

Péče o kvetoucí rostliny

Nakvetlé cibuloviny si poradí s jarními mrazíky, není třeba je zakrývat. Aby rostly krásně vysoké s bohatými květy, je v suchém jaru důležitá pravidelná zálivka alespoň 2x týdně. Pokud stříháte květy do vázy, vždy nechte a rostlině spodní jeden, ideálně však 2 listy. Cibule díky nim získá další živiny a bez újmy tak uzavře vegetační sezónu.

Aby vám řezané květy dlouho vydržely, seřízněte jejich stonky šikmo, vodu ve váze mějte co nejstudenější (lze přidat i kostku ledu) a vodu denně měnit. Kytici tulipánů se bude dařit nejlépe v chladnějším místě.

Pokud necháváte květy přirozeně odkvétat na rostlinách, také je po odkvětu odstřihněte, abyste zabránili tvorbě semen a tím nevysilovali cibulky.

 

278864719_407773801347723_5742206385478967843_n

 

Přezimování

Cibuloviny můžete nechat v zemi několik let, nebo je v období, kdy zatáhnou listy vyndat ze země, uskladnit a zasadit opět v říjnu. Dobu, kdy cibule vyndat poznáte snadno, listy na rostlině jsou zcela zaschlé. Sama cibuloviny ze zahrady vyndávám pouze, když je chci přesadit na jiné místo (vždy až na podzim), není potřeba to dělat každý rok jako například s mečíky…

 

Kombinace cibulovin s dalšími rostlinami

Cibuloviny můžete bez obav sázet pod ovocné stromy. Stromy zjara rostlinám pod sebou nestíní a cibuloviny se před létem zatáhnou a nevadí při sekání trávy, ani sklizni ovoce. K odkvétajícím cibulovinám lze v květnu vysadit také letničky. Vyberte ty, které mělce koření, ideální je lichořeřišnice, gázie, měsíček, nebo šrucha. Oblíbená a krásná je také kombinace cibulovin s pomněnkami.

 

IMG_2061

 

Přeji vám krásné a barevné jaro,

 

Bára, srdce značky VYROSTE