Vše o rajčatech

Jak pěstovat rajčata

Tipy a triky pro zahradu i truhlíky

 

rajce

 

 

Bez rajčat by to nešlo. Kdo je jednou zkusil pěstovat doma, přesvědčil se o tom, že to není náročné a se správně vybranou odrůdou máte po celou sezónu zajištěný přísun čerstvých vitamínů, a to nejlepší domácí mlsání.

Ideální čas pro výsev rajčat ze semínek je konec března a celý duben. Pro lepší zapamatování zahradníci tradičně sází na Josefa (19. 3.), kdy je již dostatek přirozeného světla a rostlinky se zbytečně „nevytahují“.

 

Předpěstování sazeniček

 

Semínka můžete předpěstovat pěkně pospolu, jako ve školce. Mělkou misku nebo plastový sadbovač naplňte substrátem a semínka vyskládejte po celé ploše a lehce přihrňte zeminou (asi do výšky 1 cm). Dlaní vše přitlačte a navlhčete. Substrát udržujte vlhký po celou dobu klíčení semen.

Variante druhá je připravit si rovnou menší květináčky nebo kelímky (sama používám ty od velkých jogurtů). Ty naplňte zeminou do 2/3, doprostřed umístěte 1–2 semínka a opět přihrňte zeminou, zatlačte a zalévejte.

Celé toto veledílo umístěte na teplé a světlé místo, ideálně na parapet a pravidelně opatrně zalévejte. V tomto stavu nepotřebují semena a rostlinky žádné hnojení, postačí odstátá voda pokojové teploty.

První dva lístečky, které se na stonečku vyklubou z hlíny se nazývají „děložní“ a jsou to jen nepravé listy. Po nich na rostlinkách vyrostou další dva, tentokrát již pravé lístky. Když rostlina zesílí a má takové lístky alespoň 4, nadchází možnost ji přesadit do většího.

 

 

Šmarjápano co to je – pikýrování

 

Pikýrování neboli přepichování sazenic je (a to říkám na rovinu) bod, kdy se dá pěstování lehce zvrtat. Ale je to i příležitost rostliny posílit.

Pokud máte rostlinky rovnou ve větším kelímku, přepichovat nebudete. Zkontrolujte jen, zda se příliš nevytahuje a případně stonej přihrňte. Rajčata totiž tvoří kořínky i ze stonku a přihrnutím rostliny podpoříte tvorbu kořenů.

Pokud máte misku, ze které na vás nyní kouká partička mladých výrostků, vyhrňte si rukávy a jde se přepichovat. Vyberte ty nejsilnější rostlinky a opatrně, třeba lžičkou, je podeberte. Nikdy za ně netahejte! Připravte si větší květináček (teď je opravdu ideální ten velký kelímek od jogurtu), naplňte jej zeminou a udělejte do zeminy důlek. V půdě může být i větší část stonku, jak jsem psala dříve, i z této stonkové části vytvoří rajče kořeny. Přesazenou rostlinku okolo lehce zatlačte a zalijte.

 

 

A šup s tím ven

 

Po zmrzlých, milý zahradníci, vždycky až po zmrzlých! Během dubna rostlinky zalévejte vodou a pokud je venku hezky, můžete je otužovat a občas celou sadbu dát ven (ne na přímé slunce). Do venkovního záhonu i na terasu v truhlíku patří rajčata opravdu až v polovině května. V květnu rajčata tedy přesaďte na cílové stanoviště. Stonek uchopte mezi prsty, kelímek, ve kterém ho pěstujete, obraťte a zasaďte rajče i se všemi kořeny. Ideální je použít k tomu substrát pro zeleninu, případně mít dobře prokypřený záhon. Květen je také měsíc, kdy se doporučuje začít s hnojením, a to v zálivce každých 14 dní.

 

 

Péče o rajčata

 

Rajčata mají ráda slunce a potřebují ho dost ke zrání plodů. Zároveň ale milují zálivku, v parných letních měsících je zaléváme i každý den. Zalévejte je buď brzy ráno nebo večer po západu slunce. Když zapomenete a rajce svěsí listy, neplačte, zalijte ho do hlíny okamžitě, rostlinka se vzpamatuje. Hnojivem určeným pro plodovou zeleninu rajče přihnojujte každé 2 týdny, odmění se vám bohatou úrodou.

 

 

Zaštipování

 

V českých luzích se říká, že se rajčata zaštipují. Tato fáze nastává, když jsou z rostlin puberťáci a už neví, co se sebou. Moje maminka vždy opatrně vyštípla ten jeden mezilísteček a já se pak u vlastní sadby často děsila, jak sakra poznám, co mám dát pryč? A pak jednou k nám přijela na návštěvu družba z Ukrajiny (bez otázek, prosím .-)) a děvče povídá: „jestli chceš, aby rajčata zrála, musí ta síla jít do plodů, a ne do listů“ a odrbala téměř celou rostlinu až na ní zbyly opravdu jen trsy s rajčaty. Neberte to prosím doslova, ale na rovinu říkám, že rostlina rajčete nemá být žádná nenažraná Adéla plná listů, mezi kterými budete hledat plody. Když je keřík příliš hustý, překážející listy celé u stonku odtrhněte. Dejte si pozor pouze na to, aby na odtrhávané větvičce nenasazovaly nové plody. Ale to už poznáte.

 

 

Příští rok z vlastních semínek

Semínek je plný každý plod. Vyberte si nějaký krásný a zdravý, semínka opláchněte vodou a nechte volně uschnout. Suchá semena uchovejte na příští rok a opět na Josefa zasaďte.

 

A nezapomeňte se pod #vyroste pochlubit svojí úrodou.