Proč nepoužívám v zahradě geotextilie

 

Zahradničení jako vše podléhá trendům. To, jak naše zahrady vypadají, jaké rostliny pěstujeme a jak se o ně staráme, co nového zkoušíme… a tak před lety vtrhli na zahrady geotextilie.

 

Rovnou říkám, že je nezatracuji zcela, mají svůj význam třeba při ochraně rostlin před mrazem, škůdci a pomůžou i jako stínící plachty... Ale nejčastější využívání geotextilií mi přijde mírně řečeno nešťastné. Myslím si, že trend městských zahrad, kdy uprostřed byl nakrátko střižený anglický trávník a po obvodech několik jehličnanů obsypaných borkou už pomalu ustupuje. Ale právě v této době vtrhly do zahrad i geotextilie. Už nikdy pletí, zahrada bez práce, kupuj, zahradníku kupuj…

 

Zrovna tento víkend jsem radila kamarádce s péčí o růže. „Zaryj k nim hnůj a máš na sezónu pokoj a krásně ti pokvetou.“ „Jenže já se k nim nedostanu, mám tam geotextilii.“ To je jen jeden z malých příběhů, ale je pro rostliny rostoucí o obklopení geotextilií příznačný. I když to dá více práce, okopat rostliny, zapravit k nim do půdy potřebná hnojiva, prokypřit půdu kolem nich tak, aby ideálně nasávala zálivku, to je to nejlepší, co pro ně můžete udělat.

 

Standardně prodávané textilie jsou vyrobeny z PES, tedy z ropy. A ano, mají doživotní výdrž, nerozloží se, neshnijí, nesežerou je houby ani plísně. Nežijí. A co nežije, nemá v zahradě co dělat.

 

Je pravdou, že nijak nenarušují vsak do půdy a brání prorůstání plevelů. Brání ale také rozrůstání rostlin. A pokud berete zahradu jako živý organismus, který roste, zajímá vás, jak bude vypadat za 2 roky, za 10 let? Rostliny by měly mít šanci růst. A ani tomu vytrhávání plevelů se nevyhnete.

 

Každý rok navíc budete muset obnovovat mulč na povrchu textilie. Pokud kupujete klasický mulč z jehličnanů, je to nekonečný příběh…

 

Největším nešvarem, který ale v používání geotextilií vidím je narušení života v půdě. Zejména, pokud máte těžší jílovitou zeminu, pod textilií se z ní stane beton. Ano, textilie nenaruší cirkulaci vody, ale život v půdě ano. A zdravá půda je živý organismus. Žížaly, stonožky, mnohonožky, larvy brouků, motýlů, ti si s textilií příliš neporadí.

 

Všímám si, že trend zahrad podle pravítka s dokonalými trávníky pomalu ustupuje a věřím, že s ním ustoupí i používání geotextilií. Zahrady jsou živé organismy, mají růst a být divoké. Dopřejme jim to.

 

 nepoužívat