Jarní květy pro radost

Mým přáním je, abyste všechny semínka a cibulky koupené v našem obchůdku mohli pěstovat, i když nemáte zahrádku, ať jste začátečník, nebo máte zelené ruce. Pojďte si dnes přečíst pár tipů, jak využít naše kolekce jarních cibulovin netradičně. Zkuste vysadit cibule do květináčů.

 

Do květníků a truhlíků lze sázet všechny druhy cibulovin. Stejně, jako při výsadbě do zemně je nejvhodnější doba nyní, na podzim.

 

Aby se dílo podařilo a vy se z jara dočkali záplavy květů, držte se následujících pravidel:

Vyberte dostatečně velkou nádobu. Jako u jiných rostlin doporučuji pro pěstování cibulovin v květináčích ty z přírodních materiálů, s podmiskou pro odtok vody. Květináče by měly být i dostatečně hluboké, hned vysvětlím proč.

Na dno vybrané nádoby dejte vrstvu kamínků pro lepší odtok vody. Cibuloviny milují lehkou zeminu, váš vybraný substrát tedy smíchejte s ¼ písku (pokud ho nemáte, nebojte se, cibuloviny vám vykvetou i tak).

Cibuloviny můžete v květináčích míchat a sázet spolu – proto jsem upozorňovala na hloubku květináče. Vidíte, že vaše cibulky jsou různě velké. Různé druhy totiž zakořeňují a vyrůstají rozdílně dlouho. Správným zasazením ale můžete tuto dobu synchronizovat a mít tak na jaře úžasně kvetoucí mix v jednom květináči.

Obecně se držte pravidla, že největší cibule patří nejhlouběji. Velké cibule narcisů a tulipánů tedy vysaďte do spodní části květináče. Cibule se nesmí vzájemně dotýkat, nechte jim mezery alespoň 1 cm. Každou vrstvu cibulí zahrňte zeminou, do té pak můžete sázet další vrstvy. Tím, jak se rostliny ze spodní vrstvy musí prokousávat ven, vykvetou vám společně s drobnými rostlinami na povrchu.

Nezapomeňte vaše veledílo pořádně zalít, aby cibule neuschly. Květník musí být chráněný před promrznutím, ale zimní teploty potřebuje zažít, aby vám květiny na jaře bohatě vykvetly. Nechte tedy květináče na chráněném stanovišti venku a občas ho dostatečně zalijte. Ochranu před promrznutím berte vážně, květníku umístěte k domu, překryjte chvojím, obalte filcem, můžete jim udělat ochranu i s polystyrenových desek. Lehce zalévejte co dva týdny, kontrolujte, zda květníky nestojí ve vodě a nejsou přemokřené.

I na jaře nechávejte cibuloviny na chladnějším místě venku, cibuloviny budou kvést déle. V době květu nezapomeňte na hnojivo, aby měly cibule dost síly na další rok. Po odkvětu a zatažení listů je můžete buď přesadit do záhonu v zahradě, nebo vyjmout, uložit v písku na suché a chladné místo a na podzim opět rozmístit do květináčů. Víte, za jak dlouho cibule pustí kořeny? Krokusům to trvá 8 týdnů, narcisům 10 a tulipánům 12.

 

Pár rad závěrem

Aby se vám pěstování cibulovin v nádobách povedlo, použijte substrát bohatý na živiny. Květináč nepřelívejte, ale nesmí ani proschnout. A pozor na extrémní střídání teplot v předjaří – ranní mrazíky versus výheň na slunci.

Tip pro experty

Všimněte si, že cibule tulipánu má jednu stranu plošší. Při umístění do květníku směřujte tuto stranu cibule k jejímu okraji, listy pak budou také vyrůstat směrem ven.

 

Ať se vám dílo podaří a cibule na jaře přinesou mnoho radosti,

 

Bára

 

velká jarní pohádka