Jak zadržet vláhu v zahradě

Milí zahradníci,
 
při jarní přípravě záhonů i procházkách přírodou se letos nedá vyhnout smutnému pohledu na neobvyklé sucho. Tento stav půdy bych čekala nejdříve v červenci, ale nedá se nic dělat, situace je jaká je a zahrádkář se s ní musí vyrovnat. 
 
Zde jsou mé tipy, jak na to, aby vaše zahrady i balkonové výsadby byly suchu co nejvíce odolné.
 
 
 
1. Poznej svoji zahradu
Věřím, že trend zahrad, kdy je uprostřed trávníková plocha a po stranách několik jehličnanů již ustupuje. Tento typ výsadby je na vláhu extrémně náročný, rostliny nemají šanci si pomoc, aby přestály suchá období bez újmy. Zelený monokulturní trávník je možná krásný, ale měl by v zahradě tvořit minimální plochu. Nahradit lze třeba květinovou loučkou. Pokud už takový trávník máte, nesekejte ho nakrátko. Pokud to jde, podpořte v zahradě na stín (výsadbou stromů a keřů), členitost (i vertikální) a skupinové výsadby rostlin, které se vzájemně doplní.
 
 
 
 
 
 
2. Sniž půdní odpar
Ke ztrátám vody v zahradě dochází zejména odparem. Lze mu zabránit zastíněním, mulčováním a samozřejmě výsadbou pokryvných rostlin. Důležité je udržovat půdu co nejvíce kyprou, ani kapka deště či závlahy tak nepřijde nazmar. Z utažené, vyschlé a ztvrdlé půdy voda steče, nedostane se ke kořenům. Okopávejte proto rostliny, odstraňujte přebytečný plevel, aby rostlinám zbytečně nebral vodu a živiny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Chraň povrchu půdy mulčem
Mulčování tlumí růst plevelů a přirozeně drží vlhkost. Mulčovat lze kompostem, štěpkou, nadrobno posekanou travou, ano i borkou. Ale opravdu prosím, nepoužívejte v zahradách geotextilie. Půda je živý organismus, potřebuje přirozeně dýchat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
4. Zalévej nepravidelně
Méně často, ale intenzivně je lepší, než často a málo. Rostliny tato forma zálivky nutí produkovat hlubší kořeny a brát si vodu z větších hloubek a tím se stávají odolnější. Zalévejte pouze brzy ráno nebo večer, snažte se dostat vodu co nejblíže k rostlinám, ne vlhčit půdu kolem nich.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5. Sázej do skupin
Ač zelenina v řádcích jako podle pravítka vypadá krásně, stran vlhkosti to není ideální řešení. Výsadbou rostlin do skupin, vytvoříte výsadbě mikroklima, budou se vám snáze zalévat i hnojit. Pokud navíc podpoříte výsadbu rostlin tak, abyste pěstovaly druhy, které se vzájemně doplňují, vytvoříte tak mini ostrůvky zahradní pohody.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
6. Podpoř zdraví rostlin
O rostliny lze pečovat tak, aby se staly maximálně odolné. Letos jsem zahájila spolupráci se značkou Symbion. Jejich produkty využívají přirozenou spolupráci rostlin a mykorhizních hub. Půdní houby vytváří půdě hustou síť vláken, která se napojují na kořeny ostatních rostlin. Ty díky tomu čerpají více živin, vody a na oplátku houbám poskytují jen uhlíkaté látky z fotosyntézy. Naprosto win-win přírodní řešení. Abyste mohli účinky mykorhizy vyzkoušet na vlastní zahradě, ode dneška ke každé objednávce rozdáváme balení 30g Symbivit Tric jako dárek. Více informací o mykorhize naleznete na stránkách výrobce.